Hubnutí s českou nadsázkou a očima čínské medicíny - 3. díl
Hubnutí! Neustále probírané téma, protože zhubnout chce téměř každá žena a perfektní postava zajímá i spoustu mužů. Navíc je internet takřka bezednou studnicí zaručených tipů, tudíž je stále z čeho čerpat. Na druhou stranu se jedná o téma, které je tak trochu cestou do pekla, protože vše už asi bylo řečeno a zaručené rady se v různých modifikacích opakují. Já mám jakožto Moudrá želva nicméně výhodu, že se mohu tímto tématem zabývat z pohledu tradiční čínské medicíny, což mi dává tak trochu nové možnosti, i když… i TCM rady na hubnutí už jsou u nás zprofanované. Přesto ale zkusím v tomto třídílném seriálu shrnout pár doporučení. Předem však upozorňuji, že každý z nás máme své individuální nastavení těla a duše, takže nelze zobecňovat. Přesto však platí jedna prostá, ale pro mnoho lidí velmi těžko realizovatelná rada: „na začátku přijměte sami sebe v tom stavu, v jakém jste nyní, a mějte sami sebe rádi“.
Protože je fajn mít nějakou strukturu a navnadit čtenáře na skvělý obsah budoucích článků, chtěla bych nastínit, čím se budu zabývat. V tomto prvním díle si uděláme hrubý úvod do tematiky, přičemž nejprve zkusím negovat pár standardně doporučovaných pravidel a pak se podíváme na to, jaké orgány jsou zodpovědné za ty naše „špíčky“. Konec konců, vždy je dobré najít viníka, který za TO může. V dalších dílech se pak zaměříme na stravování, „pomocné“ techniky jako je akupunktura a také vám doporučím pár potravinových doplňků. Přeci jen, každý druhý článek věnovaný hubnutí končí doporučením, co si máte koupit. Ale konec žertů, pojďme na to.
Zapomeňte na to. A hlavně se neomezujte představou o kaloriích, protože není kalorie jako kalorie. Na druhou stranu rozhodně platí, že jsou kalorie marketingový „majstrštyk“. Ale to sem nepatří. Pojďme si raději rozebrat, proč výše uvedené věci nefungují. V první řadě, pokud snížím příjem kalorií, chvíli sice tělo může hubnout, ale pak úměrně redukci kalorií sníží spalování, což již bylo prokázáno spoustou studií. Tělo nechce zemřít. Jediným dlouhodobým výsledkem tohoto snižování příjmu je stále hlubší propadání se do úsporného režimu. A to vážně není cesta. Respektive je to cesta, ale k „jojo“ efektu poté, co zase začnete jíst jako dříve. Důvodem je přetrvávající vysoká hladina hormonu ghrelin, který má za úkol donutit vás jíst, abyste přežili.
Dalším mýtem, který si vezmeme na paškál, je nutnost cvičit. Vzhledem k tomu, že úspěšné hubnutí závisí podle celé řady výzkumů až z 95 % na stravě a jen z přibližně 5 % na cvičení, je logické, že cvičením to člověk nespasí. Tím nicméně nechci zatracovat pohybovou aktivitu, protože například svižná chůze je pro lidský organismus velmi přirozená a přínosná, zatímco nadměrné nepřetržité vysedávání je naopak škodlivé, a to z mnoha důvodů. Proto má mini rada zní: méně seďte a více choďte a snažte se svou sedavou práci prokládat pohybem. Když už nic jiného, simulujte například, že potřebujete každou hodinu na toaletu v jiném patře, než máte kancelář (pokud jste tedy tento typ pracujícího člověka). Kreativitě se v tomto ohledu meze nekladou. Každopádně, naprostou většinu energie spotřebuje náš metabolismus, proto bychom si ho měli hýčkat. A pravidelnou pohybovou aktivitu, která nás těší, bychom si měli nechat jako příjemný bonus, ne jako mučící prostředek.
Co stojí za tloustnutím a hubnutím z pohledu tradiční čínské medicíny? Samozřejmě, NEROVNOVÁHA. V tom případě je to prosté, stačí dát své tělo a duši zpátky do pohody. Ale jak na to. Základem je mít v pořádku Slezinu, kterou můžeme západníma očima přirovnat k trávení a která spolu se Žaludkem zodpovídá za přeměnu potravy na Qi a krev. Jestliže je Slezina oslabená, nedokáže adekvátně přeměňovat přijímanou potravu, a navíc vyrábí nadbytek vlhkosti, z níž vzniká náš neoblíbený tuk. Ten se pak ukládá nežádoucím způsobem v různých částech těla. Dalším orgánem, který tak trochu jako šedá eminence nepřímo způsobuje tloustnutí, jsou Játra. Jejich správná činnost je do značné míry závislá na emocích. To v praxi znamená, že na Játra negativně působí silné emoce a stres, což se vzhledem k vzájemnému vztahu Jater a Sleziny (viz výše uvedený obrázek) projevuje oslabením Sleziny. Dalším hráčem v tomto trojúhelníku jsou Ledviny, konkrétně pak Yang Ledvin, který si lze představit jako kamínka organismu. Pokud je Yangu málo, kamínka nejsou schopná dostatečně topit a Žaludek se Slezinou nezvládnou na malém ohni „uvařit“ dostatek Qi. To je také důvod, proč je v rámci TCM doporučeno dopřávat si po ránu teplé snídaně. Nastartuje se tím transformační funkce Sleziny, respektive se tím aktivuje metabolismus. Článek Proč má být snídaně teplá? najdete zde.
Nyní máme za sebou stručný nástin problematiky a v příštím díle si povíme něco více o tom, co jednotlivým orgánům v našem bermudském trojúhelníku nesvědčí a co jim naopak prospívá. A možná se dostaneme i někam dál, třeba k akupunktuře.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.