Jak Číňané oslavují smrt – Svátek čistoty a jasu


Halloween samozřejmě nepatří ani do českých, ani čínských tradic. Těžko budu já nebo jiná matka vysvětlovat svým dětem, že do školky zkrátka nepůjdou ani za kostlivce, dýni ani ducha, ať už v Čechách či v Číně. Globalizace je zkrátka globalizace. V Číně navíc žije velké množství expatů, kteří se bez kostýmů prostě neobejdou. Pokud se ocitnete ve velkých městech, jako je Peking, Šanghaj nebo třeba Guangzhou, určitě uvidíte spoustu vyřezávaných dýní zdobících budovy, ulice, výlohy atd.

I Číňané mají svůj vlastní Halloween – mimochodem tento svátek začali slavit mnohem dříve než Evropané. Svátek čistoty a jasu neboli Qingmingjie, často také Svátek zametání hrobů, se v Číně slaví 15. den po jarní rovnodennosti, což odpovídá 4.–6. dubnu.

V tento den se obvykle pálí vše, co by zesnulí mohli v nebi potřebovat – oblečení, vybavení, papírové peníze a další rituální věci vyrobené z papíru.

Ve starověku, v předvečer tohoto svátku, bylo zvykem nepoužívat v domě oheň, a tudíž jíst pouze studené jídlo. Tradice se zachovala dodnes. Číňané v tento den připravují jídlo předem nebo jedí něco, co nevyžaduje tepelnou úpravu.

Halloween,With,Skeletons,Candy,Corn,Jack,O,Lantern,Fall,Pumpkins

Jedním z tradičních jídel jsou qingtuan – kulaté, lepkavé a mírně sladké zelené kuličky vyrobené z lepkavé rýže a ječmenné trávy nebo čínského pelyňku. Uvnitř jsou tyto knedlíky nejčastěji plněné sladkými fazolemi. Mimochodem sladká fazolová pasta je v Číně velmi oblíbená. Fazolová zmrzlina, fazolový nanuk či pečivo plněné fazolovou pastou. Pro nás zcela nezvyklé, pro Číňana pochoutka. Na severu i jihu země je populární jíst sanzi – smažené proužky slaného těsta, které jsou připraveny předem, aby mohly před použitím vychladnout a uschnout. Jsou konzumovány studené a často ochucené sezamovými semínky. Některé etnické menšiny v Xinjiangu, Gansu, Yunanu a Ningxia jsou proslulé rozmanitou a jedinečnou chutí této pochoutky. Kromě toho v některých oblastech Číny lidé jedí hlemýždě se zázvorem v sójové omáčce qingmingluo, jarní palačinky plněné zeleninou a cibulí chunbing, sladké datlové muffiny zaogao, rýžovou kaši z broskvových květů taohuazhou.

Zen,Chinese,Traditional,Festival,Qingtuan,Wormwood,Festival

Pelyňku jsou v Číně od starověku připisovány magické vlastnosti, proto jsem se letos v létě rozhodla, že se pokusím vyrobit qingtuan. Chuť předčila mé očekávání. List pelyňku je nutné najemno nakrájet, poté rozmixovat a přidat trochu vody. Smíchat rýžovou mouku a rozmixovaný pelyněk, těsto musí mít takovou konzistenci, aby se z něho daly tvarovat kuličky. Abychom fixovali barvu, přidáme lžíci oleje. Zde končí umění přírody, v jakémkoliv obchodě s asijskými potravinami si musíte koupit sladkou fazolovou pastu, kterou poté plníte těsto. Naplněné kuličky vyválíte a zabalíte do bambusových listů. Dáte vařit do páry na cca 15 minut a dezert je hotový.

Nejdůležitější částí svátku, která odráží jeho podstatu, je péče o hroby předků. Hroby se stejně jako u nás v období „Dušiček“ uklízejí a zdobí. V Číně se zdobí umělými květinami, vonnými tyčinkami, a hlavně spoustou jídla. Od ovoce, přes knedlíčky, maso, až po láhev Coca-Coly. Zkrátka hody pro zesnulé se vším všudy. Venkovské zvyky se velmi odlišují od městských, ve venkovských oblastech a vzdálených městech, kde je stále povoleno pohřbívat do země, chodí Číňané často na hřbitovy, které se nacházejí mimo města v kopcích. Z pohledu Feng Shui je kopec považován za příznivé místo. Ve městech je preferována kremace.

Čínské děti milují pouštění draků během festivalu Qingming. Je zvykem pustit draka co nejvýše. Věří se, že tímto způsobem odletí všechny nemoci a protivenství. Člověk by neměl sbírat ze země draka někoho jiného, protože si tak může přivodit problémy jiných lidí.

Pokud se vám poštěstí prožít alespoň část jakéhokoliv svátku v blízkosti rodilého Číňana, kromě zážitků a dojmů budete obohaceni o zkušenost v kulturním rozdílu a chápání tradic a rituálů, které jsou zcela jiné u Evropanů a Asiatů.

 

Autor: Mgr. Hana Vitochová



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí

Zobrazit Článek

Káva a rakovina: Fakta, která vás možná překvapí
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
2 min

Kari z červené čočky s dýní

Zobrazit Recept

Kari z červené čočky s dýní
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.