Kdo se přecpává, hřeší. Sám na sobě - 2. díl
V první řadě bychom přejídání mohli rozdělit na objektivní a subjektivní.
Přesné příčiny záchvatovitého přejídání nejsou úplně známy, na vzniku obtíží se ale pravděpodobně podílí:
Obžerství, pardon, BED je nemoc nebo porucha, jak chcete. Jak poznáme, že trpíme poruchou a že tedy něco není v pořádku?
Co nejvíce chybí lidem, kteří se přejídají? „Přejídání souvisí s pocitem nedostatku, s pocitem něco mi schází. Může to být láska, jistota, bezpečí či pocit klidu. Druhou příčinu přejídání vidím v hledání citové rovnováhy. Jinými slovy, nejsem v pohodě, jídlo mi pomůže cítit se lépe,“ říká terapeutka Kristina Baudyšová.
„Jídlo krátkodobě navozuje pocit uvolnění a pohody či určité slasti. Někteří lidé hledají v jídle vlastní radost. S tím se setkávám často. Od žen slýchávám, že sladkost je jejich jediná denní radost. Některé ženy se cítí nadměrným tukem chráněné před citovým zraněním, kterého se bojí. Dokonce si během terapie uvědomí, že nechtějí být přitažlivé pro opačné pohlaví. Bojí se bolesti či zklamání, kterou s sebou může vztah přinášet. Při vizualizaci (představě) sebe jako štíhlé ženy se taková žena může cítit bezbranně či o něco více zranitelná,“ dodává Baudyšová.
Při léčbě záchvatovitého přejídání se uplatňují různé přístupy, které závisejí na individuálních potřebách a zdravotních potížích pacienta. Cílem terapie není jen předcházení záchvatům přejídání a léčba tělesných a duševních onemocnění, ale také zhubnutí.
Léčba probíhá většinou formou psychoterapie, a to buď ambulantně, nebo i za hospitalizace. Hospitalizace je nutná např. v případě, že to vyžaduje duševní nebo tělesný stav postiženého. Terapeutická sezení mohou probíhat individuálně nebo ve skupině.
Jestli se svým hříchem zvaným obžerství chcete sami něco udělat, nejlépe se jej dočista zbavit, zkuste se držet několika základních kroků a uvidíte, že nad svým stravováním získáte kontrolu:
Tím myslíme jídlo, na kterém si pochutnáte. Současně i jídlo, u kterého se cítíte dobře, když ho právě jíte. A v neposlední řadě jídlo, ze kterého máte dobrý pocit i potom, co ho sníte.
Je tohle jídlo přínosem pro moje tělo?
Budu mít z tohoto jídla opravdový požitek?
Budete se po něm cítit provinile?
Je jídlo nějak výjimečné nebo nezbytné?
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Karel Jaromír Erben , Teraza Hacová – Záchvaty přejídání a jejich souvislost s impulzivitou a depresivitou (Univerzita Palackého v Olomouci, 2018), Nina Vránová a Kristina Baudyšová – Žena.Aktuálně.cz Ing. Hana Málková a PhDr. Iva Málková – StobKlub.cz Edit Doležalová – NášRegion.cz Kristýna Entová – Sedm (ne)smrtelných hříchů (Masarykova univerzita, Brno, 2015) BibleInfo.cz
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.