Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl


V dalším dvoudílném miniseriálu z pera Petera Deadmana se zaměříme na léčbu alergické rýmy pomocí akupunktury. V tomto prvním díle nám Peter Deadman představí obecné principy alergické rýmy, přičemž se zaměří na projevy a kořen nemoci a v závěru nám představí také několik obrazů nemoci vzniklých na základě nedostatečnosti.

Rudé, svědící a podrážděné oči, typický výtok z nosu nebo ucpaný nos, opakované kýchání, slzení a oteklé sliznice, hrdlo a horní patro, to vše patří mezi příznaky alergické rýmy. Mohou být přítomny také bolesti hlavy, pocit stísněnosti na hrudi, kašel, a dokonce astma. Alergická rýma, která jen ve Spojeném království sužuje zejména v období od května do července několik milionů lidí, je ve své nejběžnější podobě označována za sennou rýmu. Nicméně alergická rýma se nemusí vztahovat jen k pylům, u některých lidí se objevuje přecitlivělost na jiné alergeny, jako jsou prach, zvířecí srst nebo peří. V některých případech se pak alergie projevuje změněným vnímáním pachu, kdy daný člověk cítí něco jako parfém nebo lakýrnickou barvu. Mohou se objevovat také nosní polypy a zánět vedlejších nosních dutin, což se týká především celoročního typu. Z hlediska západní medicíny je třeba provést diferenciální diagnostiku, která pomůže rozlišit mezi alergickou rýmou a vazomotorickou (nealergickou) rýmou, která se projevuje podobnými příznaky jako chronická rýma, tedy ucpaným nosem, kýcháním apod., ale bez zjevných příznaků alergie nebo infekce. Léčba alergické rýmy zahrnuje lokální nebo systémové podávání antihistaminik, lokální a příležitostné systémové podávání kortikosteroidů a někdy také alergenovou imunoterapii prostřednictvím injekcí naředěného antigenu.

TCM

V klinické praxi je alergická rýma častým jevem. Jedná se o poruchu, která v rámci své diferenciace a léčby dobře ilustruje potřebu pečlivě rozlišovat mezi Biao (manifestací) a Ben (kořenová příčina).

Pokud jde o Biao (projevy nemoci), i v chronické formě jsou pro individuální útoky alergické rýmy charakteristické příznaky náhlých nástupů a vnějších symptomů, díky čemuž je lze zařadit do kategorie napadení patogenním větrem. Na základě klinických projevů se může jednat o horký vítr (větrné horko) nebo o chladný vítr (větrný chlad).

Pokud jde o kořen nemoci (Ben), je třeba rozlišovat mezi primárním a sekundárním kořenem. Jako příklad můžeme použít člověka, který nemá dostatek Wei (obranné) Qi a opakovaně je vystavován útokům vnějších patogenních faktorů, zejména ve formě větru. V takovém případě je bezprostředním kořenem, který tvoří základ alergické rýmy, nedostatek Wei Qi, jehož projevy lze pozorovat ve spojení s nedostatkem na úrovni Plic, Sleziny nebo Ledvin. Jedná se o stav nedostatku, který se může projevit systémovými symptomy a příznaky typickými pro nerovnováhu každého z uvedených Zang orgánů, které jsou doprovázeny sklony k alergické rýmě. Případně se může projevit jako chronická rýma nebo sinusitida s komplikací ve formě dalších ataků alergické rýmy.(1)

Při analýze alergické rýmy se může u pacientů objevovat jako další základní nerovnováha především horko v Plicích, vlhké horko ve Slezině nebo vzestup ohně Jater a Žlučníku, což se vztahuje především na pacienty trpící chronickou rýmou a sinusitidou.

Rýma a sinusitida v rámci čínské medicíny odpovídají stavu, který je znám pod názvem Bi Yuan (doslova „bazén v nose“). Rozlišení syndromů alergické rýmy je tedy totožné s rozlišením obrazů onemocnění Bi Yuan s tím, že je kladen větší důraz na obrazy napadení vnějším chladným větrem nebo horkým větrem. To je dáno prostým faktem, že se z tohoto pohledu vždy jedná o Biao (Biao lze chápat jako projevy, ale také to znamená „povrch“).

BIAO (akutní projevy)

Napadení patogenním chladným větrem

 • opakované kýchání
 • ucpaný nos s řídkým bílým výtokem
 • může být přítomna frontální (čelní) bolest hlavy
 • pocit tlaku na hrudi, kašel, astma
 • není přítomno pocení

Pulz: plovoucí nebo napjatý

Napadení patogenním horkým větrem:

 • opakované kýchání
 • ucpaný nos s čirým nebo hustým žlutým výtokem
 • svědění v nose, hrdle a na horním patře
 • kolem nosu se může objevit zarudnutí a bolestivý otok
 • svědění a podráždění očí, slzení
 • pocit tlaku na hrudi, kašel, astma
 • pocení a žíznivost

Pulz: plovoucí a rychlý

BEN (kořen nemoci)

OBRAZY

Plíce dominují Qi a řídí dýchání, náleží jim kůže a vlasy (tj. vnější části těla) a otevírají se prostřednictvím nosu. Protože Wei Qi cirkuluje na úrovni povrchu (řídí otevírání a zavírání pórů a zvlhčuje pokožku a vlasy) a tvoří se v Plicích, síla její energie úzce souvisí se silou plicní Qi. Nedostatek Wei Qi je tedy velmi úzce provázán s nedostatkem plicní Qi. A selhání schopnosti Wei Qi bránit tělo před napadením vnějším patogenním větrem se většinou projevuje příznaky vztahujícími se k horním cestám dýchacím.

Nicméně dalším faktem je, že Wei Qi stejně jako všechny ostatní formy ponebeské Qi pochází také z Gu Qi (Qi, kterou získáváme z potravy) vytvořené schopností Sleziny transformovat a dále distribuovat jemné esence z potravy. Odolnost vůči patogenním faktorům dále určují také konstituční síla daného člověka, jeho ledvinová esence Jing a původní Yuan Qi uložená v Ledvinách. Vitalita Wei Qi proto závisí také na síle Sleziny a Ledvin.

plice

Nedostatek Qi Plic

Etiologie: Konstituční nedostatek plicní Qi, anamnéza plicních onemocnění, jako jsou černý kašel, zápal plic atd., opakovaná napadení chladem a/nebo větrem, která zraňují Qi Plic, dlouhodobá nemoc, nadměrné vysedávání při studiu, smutek a žal. V takových případech nedokáže plicní Qi zajistit v nose průchodnost, nechat sestoupit a rozptýlit tělesné tekutiny a řídit otevírání a zavírání pórů.

Klinické projevy:

 • ucpaný nos
 • svědění v nose
 • chronický čirý nebo bílý výtok z nosu, který je bez zápachu
 • chronická ztráta čichu
 • kýchán(2) 
 • příznaky se zhoršují po vystavení větru nebo chladu
 • malátnost a únava
 • apatie, chybí jiskra ducha
 • spontánní pocení
 • tendence k nachlazení

Jazyk: Bledý s otisky zubů

Pulz: slabý

Nedostatek Qi Sleziny

Etiologie: Nepravidelné stravovací návyky, přepracovanost, nadměrné starosti a přemítání nebo dlouhodobá nemoc zraňující Qi Sleziny vedou k tomu, že se nedokáže zvednout čistý Yang, aby vyživoval nos.

Klinické projevy:

 • bílý nebo žlutý výtok z nosu, který je bez zápachu
 • ucpaný, rozšířený a oteklý nos
 • ztráta čichu
 • slabá chuť k jídlu, řídká stolice, letargie

Jazyk: bledý, oteklý, s otisky zubů

Pulz: tenký

Nedostatečnost Ledvin

Etiologie: Ledviny jsou oslabeny vrozenou nedostatečností, dlouhotrvajícím onemocněním, přepracováním, nadměrnou sexuální aktivitou atd. Na tento obraz je třeba pohlížet v kontextu nedostatku Jing, Yin nebo Yangu Ledvin.

Klinické projevy:

 • neustálý lepkavý výtok z nosu podobný lepidlu
 • závratě
 • tinnitus
 • špatný sluch a zrak
 • špatná paměť
 • bolesti v zádech a kolenou

Jazyk a pulz: závisí na tom, zda se jedná o nedostatečnost esence Jing, Yin nebo Yangu.

Brzy se můžete těšit na druhý a současně i závěrečný díl, kde se dozvíte něco o obrazech plnosti a Peter Deadman konečně přejde k akupunkturním bodům a k jejich konkrétním léčebným účinkům.

 

Autor: Peter Deadman

Poznámky:

(1) Někteří praktici se domnívají, že nedostatek Wei nemusí vždy vést k projevům alergické rýmy. V souladu s tímto přístupem je základem onemocnění přítomnost kořene (Ben) ve formě horka v Plicích, vlhkého horka ve Slezině a také vzestup ohně Jater a Žlučníku, což vytvoří dostatečné podmínky k tomu, aby byla daná osoba náchylná k opakovaným útokům horkého větru.

(2) Všimněte si, že tento obraz kromě obvyklých příznaků pro nedostatečnost Qi Plic zahrnuje také svědění v nose a kýchání, což jsou typicky příznaky spojené s napadením větrem. Podle názorů některých praktiků svědčí kýchání a ucpání a svědění nosu bez zimnice pouze o nedostatku plicní Qi. Praktický návod pro léčbu lze získat z bylinného receptu Yu Ping Feng San, který se využívá při nedostatku Wei Qi a častých nachlazeních. Jedná se o bylinnou recepturu obsahující dvě tonizační léčivky, které současně zpevňují povrch (Bai Zhu / atraktylis velkoúborový a Huang Qi / kozinec blanitý), a jednu bylinu uvolňující povrch, Fang Feng / ledebouriela seselovitá, za níže uvedenými účely: a) vypudit vítr, který musí být vzhledem k oslabené Wei Qi v těle nutně přítomný, a za b) pomoci zabránit dalšímu napadení větrem. Proto je v akupunkturní léčbě dobré navzdory primárnímu zaměření terapie na vyřešení nedostatku plicní Qi přidat také body, které umí vypuzovat vítr. Například GB-20 Feng Qi nebo LI4 He Gu.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 2. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 2. díl
6 min

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.