Malý atlas akupunktury - 37 díl - Qu Quan (LR-8)
V minulém díle jsme si představili 26. bod na dráze žlučníku Dai Mai. Dnes ve zkratce dráhy změníme jen jedno písmenko, které navíc při horší výslovnosti zní dost podobně, abychom se z dráhy GB dostali na meridián GV, ale anatomicky i co do účinků se přesuneme někam naprosto jinam. Konkrétně se zaměříme na dvacátý bod zadní střední dráhy označovaný Bai Hui, respektive „sto setkání“.
Vzhledem k poloze bodu na samém vrcholku hlavy asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o nejyangovější bod těla, ve kterém se na zadní střední dráze (neboli řídicí dráze) setkává 6 yangových drah.
Bod Bai Hui se nachází ve střední čáře na vrcholku hlavy, 5 cunů za přední vlasovou linií a 7 cunů nad zadní vlasovou linií. Dalším způsobem, jak ho lokalizovat, je najít si průsečík zadní střední dráhy a vrcholků ušních boltců na temeni hlavy. Pokud jde o účinky, bod GV-20 lze použít pro utišení větru a uklidnění stoupajícího Yangu, ale i ke zvednutí Yangu a prevenci jeho poklesu. Dále pak prospívá mozku, tzv. vyživuje moře dřeně a uklidňuje ducha. Mimo to prospívá hlavě jako celku i smyslovým orgánům a jedná se o další z resuscitačních bodů.
Jak jsme na stránkách Cesty želvy již několikrát zmiňovali, mozek je v tradiční čínské medicíně považován za tzv. moře dřeně. V knize Zázračný čep (Ling Shu patřící do trilogie Vnitřní kánon Žlutého císaře) se udává, že pokud není moře dřeně dostatečně vyživováno, objevují se víření v mozku, hučení v uších, bolesti ve spodní části nohou, závratě, poruchy vidění, lenost a touha po spánku. Prostřednictvím bodu Bai Hui můžeme mozek podpořit při potížích jako jsou slabá paměť, deprese, úzkostné pocity, dezorientace nebo i nespavost. Pokud jde o bod sta setkání, může ho využít každý z nás například při únavě, kdy ho můžeme stimulovat silným poklepáváním prsty ruky.
Protože je vnitřní vítr yangovým patogenem, jeho zkrocení pomocí nejyangovějšího akupunkturního bodu se zdá být dobrým nápadem. To samé platí také pro stoupající Yang. Díky tomu je dvacátý bod zadní střední dráhy výborným pomocníkem pokud potřebujeme řešit závratě, stavy po mrtvici, hemiplegii, epilepsii nebo hypertenzi.
Již jsem několikrát zmínila, že bod Bai Hui umí pracovat s Yangem a je mu jedno, jestli má umírnit utržený Yang nebo naopak zvednout Yang, který nemá sílu stoupat. Díky tomu je vhodné tento bod použít při poklesu vnitřních orgánů (žaludek, děloha, močový měchýř, konečník), výhřezu konečníku (zde je to navíc umocněno tím, že se konečník nachází na opačném konci dráhy), močové inkontinenci, hypotenzi, hemoroidech nebo jako prevenci předčasného porodu.
Vzhledem k faktu, že se jedná o místo setkání řídící dráhy s dalšími šesti yangovými drahami, je logické, že bude tento bod pokrývat celou hlavu. Pokud k tomu navíc přidáme již zmíněný pozitivní vliv na moře dřeně, vyplyne nám indikace tohoto bodu při bolestech hlavy, pocitech tíhy v hlavě, tinnitu, rozostřeném vidění, rýmě či krvácení z nosu.
V příštím díle ještě chvíli zůstaneme na zadní střední dráze a představíme si její 26. bod Shui Gou, který zcela jistě rovněž oceníte.
Autor: Moudrá želva
Zdroj:
A Manual of Acupuncture, Authors:Kevin Baker, Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji. Publisher: Journal of Chinese Medicine Publications.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.