Malý atlas akupunktury - 41. díl - Qiu Xu (GB-40)
Na úvod začneme typicky školním způsobem a řekneme si, z čeho se skládá slovo akupunktura, které překvapivě pochází z latiny, nikoli z čínštiny. „Acus“ v tomto případě znamená jehlu, zatímco „pungere“ bodat. Tím je všem jasné, o co jde. O něco poetičtější je čínský název Zhenjiou, kde „zhen“ představuje jehlu, zatímco „jiou“ vypalování, což odkazuje na asijskou tradici bojování s nemocí kovem a ohněm. Nicméně není třeba mít obavy, akupunktura nemá nic společného se středověkým mučením žhavým železem. Kov zde představuje v dnešní době nejčastěji využívanou chirurgickou ocel, nebo případně zlato či stříbro. Ohněm je myšleno moxování – to je stručně řečeno nahřívání příslušných částí těla pomocí žhnoucího pelyňku. Opět zdůrazňuji, že nejde o bolestivé pálení kůže, ale jedná se o převážně příjemně hřejivou terapeutickou metodu, která může probíhat různou formou. O tom ale až někdy jindy.
Abychom se drželi našeho školního plánu, řekneme si ještě něco málo z historie. Vzhledem k faktu, že se z doby prvopočátků akupunktury nedochovaly žádné záznamy na digitálních médiích, je třeba vzít za vděk tím, co je. Někteří odborníci tvrdí, že byla akupunktura využívána již v pozdní době kamenné, o čemž svědčí nálezy 7000 let starých akupunkturních jehel vyrobených z kostí. Jejich aplikace byla zřejmě o něco méně příjemná, než je tomu u současných tenoučkých jehliček z chirurgické oceli, ale tehdejší člověk byl se vší pravděpodobnější drobet drsnější nátury. Když zmiňuji drsné podmínky, neodpustím si jednu zajímavost: tzv. muž z ledovce Ötzi, který byl pohřben pod ledovcem na dnešních rakousko-italských hranicích kolem roku 3250 před naším letopočtem, měl na těle celkem 61 jednoduchých tetování, která přesně korespondovala s jeho patologickými nálezy (degenerace kloubů a páteře plus žlučníkové kameny). Ačkoli není jisté, zda to skutečně měly být značky pro akupunkturní léčbu, umístění napovídá, že se jednalo o součást léčby Ötziho neduhů.
Nicméně přejděme k faktům. Jisté je, že akupunktura, pocházející z Číny, je popsána již ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře ze 3. tisíciletí před naším letopočtem, což je mimochodem něco jako Bible tradiční čínské medicíny, jen tedy o pár tisíc let starší než křesťanský Nový zákon. Doba jejího největšího rozkvětu nastala v období od 7. do 3. století před naším letopočtem, kdy se stala samostatným oborem čínského léčitelství. Z Číny se šířila do Japonska a dalších asijských zemí, až se nakonec někdy v 17. století dostala i do Evropy, kde se o ní jako první zmiňovali holandští lékaři. S čínskou medicínou to tedy vypadalo poměrně nadějně, ale v důsledku prudkého rozvoje západní medicíny, který začátkem 20. století zasáhl i Čínu, byla ve 20. letech 20. století akupunktura zakázána i ve své vlastní kolébce. Její kořeny jsou však pevné a po druhé světové válce došlo v Číně částečně i z finančních důvodů k propojení metod tradiční čínské medicíny a moderní, respektive západní, medicíny. U nás se akupunktura poprvé objevila v 60. letech minulého století, přičemž byl jedním z jejích průkopníků MUDr. Josef Vymazal. A tím máme za sebou stručný náhled do historie a můžeme si v krátkosti vysvětlit, jak to funguje.
Základním předpokladem akupunktury je tvrzení, že v lidském těle společně s krví koluje životodárná energie nazývaná Qi (čteno Čchi). Tato energie proudí v drahách, kterých je několik druhů, ale nás bude zajímat 12 řádných drah. Ty jsou dále spravedlivě 50/50 rozděleny na yinové, propojující hrudník a končetiny a yangové, propojující hlavu a končetiny. Každá z těchto drah se navíc váže k jednomu orgánu Zang nebo Fu, kdy tzv. Zangy jsou yinové orgány „plné“, konkrétně Plíce, Slezina, Srdce, Ledviny, Osrdečník a Játra. Oproti tomu tzv. Fu orgány jsou yangové a poznáte je podle jejich „dutosti“, přičemž mezi ně patří Tlusté střevo, Žaludek, Tenké střevo, Močový měchýř, Trojitý zářič a Žlučník. Nicméně zde prosím vezměte na vědomí, že orgány v pojetí čínské medicíny neodpovídají orgánům v západní medicíně, ale jsou k nim spíše jakousi alternativou. Jejich tajemství si budeme postupně rozkrývat v dalších dílech.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.