Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl


V prvním dílu tohoto článku jsem vám představil, co vlastně znamená žít více yangově nebo yinově a jaká je YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, která představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Dnes si povíme více o vitálních houbách, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

Houby, které pomáhají nalézt ztracenou rovnováhu

Jedním z přírodních prostředků, které účinně pomáhají najít ztracenou rovnováhu, jsou vitální houby. Vitální houby (nebo též medicinální houby či léčivé houby) jsou dnes stále populárnějším prostředkem ke zlepšení a dlouhodobé podpoře zdraví.

Současná medicína vitální houby dlouho přehlížela, ale cca od 60. let 20. století bylo provedeno nespočet pokusů, výzkumů i klinických studií, které potvrdily to, co znali lidé již ve staré Číně. Odhalily jejich schopnosti modulovat aktivitu imunitního systému, zabíjet rakovinné buňky, působit proti rozvoji civilizačních chorob, působit na nervový systém atd.

Obsahují mimořádný komplex účinných látek, které pomáhají lidskému organismu, a jsou-li správně zkombinovány, mohou pomoci při celé řadě zdravotních obtíží, kde jsou – dovolím si tvrdit – trošku zbytečně indikovány chemické prostředky. Dokáží ovlivnit zdraví člověka komplexně, jsou univerzálními pomocníky pro zlepšení a udržení lidského zdraví.

Ptáte se, jak vitální houby působí? Pak se na ně můžete dívat dvěma způsoby: západním pohledem, který pouze zkoumá účinné látky v houbách obsažené, nebo čínským pohledem, který mluví o tom, jakým způsobem jednotlivé houby ovlivňují Yin a Yang.

Západní pohled na vitální houby

Vitální houby, které se po staletí používají v tradiční čínské medicíně, obsahují řadu klíčových účinných látek, jež mají prospěšné účinky na lidský organismus. Asi nejdůležitější je jejich schopnost modulovat imunitní systém, posilovat ho, když je oslabený, tlumit ho, pokud reaguje nepřiměřeně a nadměrně (alergie či autoimunitní onemocnění).

outkovka-pestra

Základní účinné látky vitálních hub

Polysacharidy: Jednou z hlavních účinných látek vitálních hub jsou polysacharidy, zejména beta 1,3/1,6 D glukany. Tyto látky jsou známé pro svou schopnost posilovat imunitní systém. Podporují produkci obranných buněk, jako jsou makrofágy a přirozené zabíjecí buňky (NK buňky), což může pomoci v boji proti infekcím, a dokonce i některým typům rakoviny.

Triterpeny: v houbě reishi (Ganoderma lucidum) se vyskytují triterpeny, které mohou mít protizánětlivé, antihistaminové a antialergické účinky. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Antioxidanty: mnohé vitální houby obsahují antioxidanty (polyfenoly a flavonoidy), které chrání buňky před poškozením volnými radikály a snižují riziko chronických onemocnění, včetně některých typů rakoviny a srdečních onemocnění.

Vitamin D a minerály: některé houby jsou dobrým zdrojem vitaminu D a obsahují také minerály, jako je selen, draslík a zinek, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému a celkové zdraví.

Ergothionein a selen: tyto látky působí jako silné antioxidanty a chrání buňky před oxidačním stresem.

Obsažených účinných látek je samozřejmě mnohem více, a zároveň ne všechny mechanismy působení hub na lidský mechanismus jsou dnešní vědou prozkoumané.

Pohled čínské medicíny na účinky vitálních hub

Čínská medicína sleduje u bylinek a dalších léčivek specifické kategorie: teplotu (zda zahřívají či chladí), chuť a tropismus (kam navádí svůj účinek). Vitální houby jsou většinou teplotně neutrální, jejich chuť je většinou více či méně sladká a jejich tropismus je k orgánům tvořícím střed našeho těla, ke Slezině a Žaludku.

Jinými slovy, vitální houby, jako je Reishi, Hericium, Chaga, Coriolus, Cordyceps, Maitake, Shiitake, Agaricus apod., svými vlastnostmi tlačí naši celkovou energii ke středu, k Cestě středu. Navracejí náš organismus do stavu, ve kterém se cítíme zdraví. A dělají to za všech okolností. Jinými slovy podporují Doktora 1 v jeho nedoceněné práci.

Toto je trochu jiný přístup než pohled na vitální houby přes jejich účinné látky. Nicméně velmi přesně a jasně vystihuje hlavní přínos hub na lidský organismus. Dostávají náš organismus do rovnováhy za každé situace, při mírných nerovnováhách, ale i při nemocech. A je jedno, zda jde o nerovnováhy na fyzické či psychické úrovni, zda jde o nemoci způsobené oslabenou či nepřiměřeně reagující imunitou nebo zda řešíte zvýšený cholesterol, oslabenou funkci Plic či problémy s plodností.

Síla vitálních hub není objevem současné moderní vědy. Byla známá už před 2 000 lety ve staré Číně. První lékařské materiály zmiňují zejména houbu Reishi, kterou staří čínští lékaři považovali za jednu z mála látek, která svými účinky prospívá celému organismu a i při dlouhodobém užívání na něj nemá žádné negativní účinky. Dokonce byla ceněna natolik, že se objevovala ve starých čínských kresbách, kde asociovala dlouhý lidský život.

Zní vám to až neskutečně dobře? Jako by houby byly nějaký přírodní zázrak, který pomáhá u všech nemocí? Ono to tak ale doopravdy je. Jen je nutné zdůraznit, že vitální houby jsou pro ty, co mají trpělivost a hledají trvalé vyřešení svých problémů. Změny, které houby vyvolávají v organismu, totiž mají trvalejší charakter.

maitake

Základní druhy vitálních hub

Reishi (Ganoderma lucidum) je známá pro své protizánětlivé, antioxidační, antialergické a imunostimulační účinky. Často se používá k podpoře celkového zdraví a vitality a také může pomáhat při snižování únavy a zlepšování spánku. Z pohledu čínské medicíny podporuje srdce a kardiovaskulární systém a harmonizuje naši psychiku. Spolu s houbou Coriolus je nejčastěji používanou houbou u onkologických onemocnění.

Shiitake (Lentinula edodes) je bohatá na polysacharidy, jako jsou lentinany, které mohou stimulovat imunitní systém. Používá se pro zlepšení oběhového systému a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Maitake (Grifola frondosa) má imunomodulační a antidiabetické účinky. Maitake pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví srdce a cév.

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je využívána pro zvýšení fyzické výkonnosti a vytrvalosti. Vedle toho má protizánětlivé účinky a podporuje zdravou funkci ledvin a plic.

Chaga (Inonotus obliquus) má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Také se používá pro podporu imunity a má protizánětlivé účinky. Používá se u zánětů v trávicím systému.

Hericium (Hericium erinaceus) je známé neuroprotektivními účinky. Má pozitivní vliv na psychiku a je dokonalou vzpruhou pro mozek a neurony. Podporuje pozornost, paměť a koncentraci. Má také potenciál v oblasti podpory nervového zdraví a regenerace.

Coriolus (Coriolus versicolor) působí velmi silně na modulaci imunitního systému. Je to doslova „zabiják“ všeho, co nepatří do našeho organismu. A je jedno, zda se jedná o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Používá se často souběžně s protinádorovou léčbou.

Používejte „opravdové“ houby

Pokud vás vitální houby nadchly a uvažujete, že je vyzkoušíte, chtěl bych upozornit na několik důležitých aspektů. Vyznat se v problematice vitálních hub není lehké. Houby se dnes zpracovávají různými způsoby a na trhu je nepřeberné množství přípravků různé kvality. Než se tedy rozhodnete pro nákup jakéhokoliv produktu, doporučuji si o něm zjistit minimálně tyto základní informace: původ suroviny, způsob zpracování suroviny a testy bezpečnosti.

Houby jsou velmi náchylné na prostředí, ve kterém rostou. Lehce do sebe natáhnou škodlivé látky, jako jsou pesticidy, těžké kovy, patogenní mikroorganismy či radioaktivitu. Mnohem více než byliny. Proto je extrémně důležité, aby se jako zdroj suroviny pro výrobu používaly houby pěstované v ekologicky čistém prostředí. Což stojí peníze. A vždy se najde někdo, kdo chce vydělat rychle a s co nejmenšími náklady. Dobrý výrobce by rozhodně měl znát zdroj své suroviny a měl by ho i na vyžádání deklarovat.

vitalni-houby-muz

Dobří výrobci testují houby také na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mají karcinogenní účinky, mohou ovlivnit vývoj plodu a mají spojitost i s kardiovaskulárními chorobami.

Dobré je sledovat, zda výrobce zpracovává houby dvojitou extrakcí – vodou a alkoholem. Některé látky jsou ve vodě nerozpustné, třeba terpeny, a proto je třeba je uvolnit alkoholem. Toto se týká v praxi jen dvou hub – Reishi a Chagy.

Například velmi oblíbeným trikem zpracovatelů surovin je nahrazovat některé účinné látky z vitálních hub alternativními látkami z levnějších zdrojů. Místo houbových polysacharidů se přidává obyčejný škrob, místo houbových terpenů se přidávají terpeny ze šalvěje. Neublíží, ale nebudou mít požadovaný efekt, kvůli kterým vitální houby užíváme.

Popravdě, pokud kupujete balení houby za zhruba 300 Kč, tak je vysoce pravděpodobné, že v sobě už příliš Reishi neobsahuje.

Použité suroviny musejí být správně zpracovány. Tělo houbové buňky je tvořené chitinem, což je látka, kterou náš trávicí systém nedokáže strávit. Naopak chitin je zodpovědný za trávicí potíže, které se mohou objevit, pokud jíme tepelně nezpracované houby. Pokud chceme využít účinné látky, které jsou v houbové buňce „uzamčené“, musíme houbu nejprve správně zpracovat. Nevhodně zpracovaná surovina logicky nebude mít takové účinky na tělo jako houba zpracovaná správným postupem.

Dalším měřítkem kvality je standardizace. Z nedávných analýz vyplývá, že u běžných výrobků bývá uveden 30% až 40% obsah polysacharidů, ale skutečný podíl polysacharidů rozpustných ve vodě bývá mnohem nižší. Nemusí za tím být ani tak úmyslné snahy výrobce o podvod, ale spíše nedostatek odbornosti a nízká kvalita provedených analýz. Tyto výkyvy jsou bohužel běžné a znemožňují správné dávkování houbových produktů.

Kvalita suroviny je u hub klíčová. Chcete, aby podporovala váš imunitní systém, a ne aby ho zanášela dalšími nečistotami. Takže vedle původu suroviny je nutné znát i její nezávadnost. Houby jsou schopné do sebe natáhnout různé škodlivé látky, jako jsou těžké kovy či pesticidy. Anebo i radioaktivitu. Proto při nákupu vitálních hub hledejte kvalitní a léty prověřené výrobce, kteří své produkty nechávají pravidelně testovat na celou škálu škodlivých látek. A ideálně ty, kteří jsou schopni doložit, že jejich houba obsahuje, co obsahovat má.

Dejte si čas při hledání toho nejlepšího výrobku, té nejlepší houby. Zkoumejte, pátrejte a ptejte se. Čtěte a přemýšlejte. V houbových produktech na vás má čekat pomoc, úleva a zdraví. Tak ať je tam skutečně najdete.

 

Autor: Milan Schirlo – terapeut tradiční čínské medicíny, zakladatel MycoMedica.czČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl
4 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.