Kari z červené čočky s dýní
Dnes si připravíme recept na podzimní květákovou polévku. Než se však pustíme do vaření, pojďme si říci něco více o květáku.
Květák
Pěstoval se již před naším letopočtem na Středním východě, odkud se dostal do Itálie a někdy v 16. století se rozšířil do střední Evropy. U nás se začal pěstovat v Polabí někdy v polovině 18. století. Patří mezi košťálové zeleniny, je lehce stravitelný, ale bohužel nadýmá. Abyste zabránili nadýmání, přidávejte při vaření ke květáku muškátový oříšek nebo muškátový květ. Jeho velkou předností je, že obsahuje hodně vápníku. Je nízkokalorickou potravinou.
Má vysoký obsah kyseliny listové a vitamin B12, které podporují krvetvorbu. Též je bohatý na vitamin C, kyselinu nikotinovou a stopové prvky, jako je zinek, měď, jód, a fluor. Odvodňuje, pomáhá při tvorbě kvalitní střevní sliznice, posiluje imunitní systém, podporuje snižování tlaku.
Z pohledu TCM má květák neutrální až osvěžující povahu a sladkou chuť. Zvlhčuje střeva, vyživuje tekutiny plic, ochlazuje horko a je vhodný při zácpě.
A nyní se pojďme pustit do vaření.
Co budete potřebovat:
½ květáku, 10 až 15 cm zelené části pórku, ¼ celeru, 1 cibule, 3 brambory, 2 l vody, 2 lžíce másla, 4 lžíce žitné mouky, sůl, pepř, majoránka, 2 bobkové listy, muškátový květ, nať petržele, celeru nebo koriandru na ozdobu.
Jak na to:
Poznámka: květák, pórek a celer jsou všechno zeleniny, které podporují činnost plic. Možná nejste zvyklí do této polévky přidávat celer a pórek, ale věřte, polévka získá na chuti a pikantnosti, aniž byste používali přespříliš koření. Majoránka a muškátový květ podporují trávení a zmírňují nadýmání. Muškátový květ navíc prohřívá trávení a proteplí nám slezinu.
Přeji dobrou chuť!
Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.