Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 2. díl


Základní součástí čínské medicíny je učení o výživě podle pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) – zrodu všeho živého. Díky této teorii je možné si zachovat harmonii nebo vyrovnat nevyváženosti vyvolané tělesnou konstitucí. 

Rostlinná strava pohledem tradiční čínské medicíny

Jídelníček by měl být volen vždy individuálně a vyvážená strava by měla naši tělesnou konstituci zohledňovat. Proto je nutné tomuto učení hlouběji porozumět a proto zde mohu popsat pouze pilíře, na kterých staví, ať už jakkoli důkladně. Přístup ke každému jednotlivci je vždy individuální a není možné zde předložit jeden ideální stravovací plán pro všechny.

Obecně lze ale říci, že konzumovat bychom měli přednostně sezonní potraviny podle pěti ročních období (jaro, léto, pozdní léto, podzim, zima), které jsou vhodné hlavně svou tepelnou povahou. Suroviny ze známých lokálních zdrojů nám dávají jistotu čerstvosti a také plnost blahodárné energie Qi (čti – čchi). Je také důležité správné kombinování pěti chutí, s nimiž je spojen vliv na vnitřní orgány. Harmonie a rovnováha je v našem životě zárukou pevného zdraví a nejlepší ochranou před nemocemi. Čínská medicína velmi dbá na prevenci, je vždy lepší být o krok napřed než o míli vzad.

Každý máme jinou tělesnou konstituci. Čínská medicína rozeznává šest různých typů fyzické konstituce. Hrozící onemocnění lze ovlivnit vhodně upraveným jídelníčkem. Volba jídelníčku je ve snaze zneutralizovat projevující se nerovnováhu u každé skupiny jiná. 

Čínská medicína klade důraz na prevenci a tak je důležité upravit stravu a zahájit doporučenou léčbu ještě před tím, než nemoc propukne. Šest základních konstitučních typů je rozdělením pouze hrubým a člověk většinou bývá kombinací dvou i více typů. Nejčastěji se u nás vyskytuje typ vlhký a horký. Někdy převažuje více vlhka, někdy více horka.

Rostlinná strava 3

Horký typ

Lidé tohoto konstitučního typu jsou horkokrevní, žíznivý a upřednostňují studené nápoje. Mají načervenalý obličej, rychle mluví, močí menší množství tmavší moči a mají tužší stolici. Pro tuto konstituci je typický červený jazyk se žlutým povlakem, nebo bez povlaku.

  • Doporučované potraviny: Obiloviny a luštěniny - pšeničné klíčky (i jiné obilné – suché), jáhly, fazole mungo, klíčky adzuki (malé červené fazole), sójové boby. Zelenina - čekanka, celer, řapíkatý celer, cuketa, lilek, hlávkový salát, kapusta, okurka, tykev, dýně, čínské zelí, hlávkové zelí. Ovoce – banány, cukrový meloun. Ostatní – sójový olej. Koření a byliny – celer nať, kůra z grapefruitu, šalvěj.

Studený typ

Lidé patřící do této skupiny jsou zimomřiví, nemají žízeň a upřednostňují teplé nápoje. Jsou bledí nebo mají světlou pleť, pomalu mluví, moč je světle jasná v hojném množství a mají měkčí stolici. Pro tuto konstituci je typický bledý jazyk s tenkým bílým povlakem.

  • Doporučované potraviny: Obiloviny a luštěniny - červené fazole adzuki. Zelenina a houby – polníček, lanýže. Ovoce, semena a ořechy – maliny, švestky, víno hrozny, černý sezam, lískové ořechy, pistácie, kokosové mléko. Koření a byliny – skořice, badyán, hřebíček, fenykl, zázvor sušený (mletý), muškátový ořech, pažitka, řecké seno.
Rostlinná strava 2_3

Suchý typ

Pro tento typ je charakteristická štíhlá postava, častá žízeň, má suchou kůži, rty a hrdlo, má občasné svědění na kůži, v očích nebo v nose. Přeskakuje mu hlas, při nachlazení mívá suchý kašel. Špatně přibývá na váze.

  • Doporučované potraviny: Obiloviny a luštěniny – červené fazole adzuki, hrách žlutý, bulgur, kuskus, pšenice špalda, bílá rýže (loupaná), tofu. Zelenina a houby – brokolice, červená řepa, hrách cukrový (lusky), hrášek, květák, chřest, tykev, rajčata, čínské zelí, hlávkové zelí, bílá houba (rosolovka stříbrná), černá houba (Jidášovo ucho). Ovoce, ořechy a semena – datle, fíky, švestky, hrušky, jablka, granátové jablko, ananas (čerstvý), pomeranč, meloun cukrový a vodní, dýňové semínko, lněné semínko, mák, slunečnicové semeno, vlašské ořechy, kokosový ořech a mléko. Koření a byliny – kopřiva, pažitka, řeřicha, zázvor sušený (mletý), fenykl, meduňka.

Vlhký typ

Lidé spadající do tohoto konstitučního typu jsou obézní, s pocitem tíhy v těle. Často bývají unavení a mají málo energie. Jsou náchylní k otokům těla. V ústech mají hojně slin a hlenu při mluvení. Pro tuto konstituci je typický nateklý jazyk, který má mastný lesklý povlak.

  • Doporučované potraviny: Obiloviny a luštěniny – červené fazole adzuki. Zelenina a houby – polníček, lanýže. Ovoce, semena a ořechy – maliny, švestky, víno hrozny, černý sezam, lískové ořechy, pistácie, kokosové mléko. Koření a byliny – skořice, badyán, hřebíček, fenykl, zázvor sušený (mletý), muškátový ořech, pažitka.

Rostlinná strava může zpomalit pokles mozkových funkcí ve stáří

Stárnutí je spojené s poklesem mozkových funkcí, což se projeví jako zhoršení schopnosti učit se novým věcem, narušení paměti atd. Procesy v mozku, které k tomu vedou, je možné ovlivnit také stravou. Nabídneme vám výsledky jedné španělské studie, v níž autoři sledovali účastníky po dobu 12 let, aby zjistili, jak se budou měnit mozkové funkce v souvislosti s typem stravování, které také moduluje složení střevní mikroflóry.

Do studie bylo zařazeno 842 osob starších 65 let.  418 osob pocházelo z oblasti francouzského Bordeaux a 424 z oblasti Dijonu. Účastníkům byly prováděny testy mozkových funkcí, např. test poklesu kognitivních funkcí a nástup demence. Když autoři vyhodnotili výsledky, tak se ukázalo, že pokles mozkových funkcí úzce souvisí s potravou, kterou účastníci konzumovali a také se složením mikroflóry.

Rostlinná strava 2_2
  • U osob s nižším poklesem mozkových funkcí bylo v krvi nalezeno více metabolitů (látek pocházejících z rozkládání potravin) z kakaa, kávy, hub a červeného vína. Dále se zjistilo, že tito lidé často konzumují jablka, zelený čaj, borůvky, pomeranče a granátová jablka.
  • Autorům se také podařilo identifikovat složky stravy a její metabolity, které jsou spojené s urychlením poklesu mozkových funkcí. Do této skupiny patří metabolity z umělých sladidel, např. sacharinu, a negativní efekt měla také konzumace alkoholu.
  • Pokud se blíže podíváme na umělá sladidla, tak ty více konzumují právě senioři, protože se u nich s přibývajícím věkem objevuje cukrovka typu II. Je tedy důležité, aby senioři dodržovali diabetickou dietu, ale zároveň volili produkty bez umělých sladidel.

Na základě této studie je tedy možné tvrdit, že zvýšený příjem ovoce, zeleniny a vůbec rostlinné stravy, která je zdrojem polyfenolů, je možné zpomalit pokles mozkových funkcí během stárnutí.

Martina Pavlová – Čínská dietetika a její vliv na zdraví (Jihočeská univerzita, Katedra výchovy ke zdraví).              

Harris, F., C. Moss, E. J. M. Joy, et al. (2019): The Water Footprint of Diets: A Global Systematic Review and Meta-analysis. Advances in Nutrition   

González-Domínguez R, Castellano-Escuder P, Carmona F, Lefèvre-Arbogast S, Low DY, Du Preez A, Ruigrok SR, Manach C, Urpi-Sarda M, Korosi A, Lucassen PJ, Aigner L, Pallàs M, Thuret S, Samieri C, Sánchez-Pla A, Andres-Lacueva C. Food and Microbiota Metabolites Associate with Cognitive Decline in Older Subjects: A 12-Year Prospective Study. Mol Nutr Food Res. 2021 Dec;65(23):e2100606. doi: 10.1002/mnfr.202100606.

https://www.medindia.net/news/healthwatch/plant-based-diet-can-lower-cognitive-impairment-risk-in-the-elderly-204655-1.htm

 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 1. díl

Zobrazit Článek

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 1. díl
6 min

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 2. díl

Zobrazit Článek

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 2. díl
6 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.