Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 1. díl


Milujete maso? Nebo jste vegani až do morku kostí? Nebo vás zajímá jen to, aby vaše strava byla pestrá a vyvážená? Tento článek si klade za cíl zcela nestranně hovořit chvíli jen o vlivu rostlinné stravy na zdraví člověka. A podotýkám, že když tento článek píšu, mám chuť na buřta. Stejně tak se ale snažím žít některé dny jako vegetarián.

Pojďme začít povídání o vlivu rostlinné stravy na zdravotní stav člověka nádhernými a moudrými slovy. Jejich autorem nejsem já, ale lidé z Institutu moderní výživy. Ti říkají, že neexistuje jedna živočišná strava stejně, jako neexistuje jedna rostlinná strava. 

  • Pokud je živočišná strava reprezentovaná vysokou každodenní konzumací uzenin, přepálených hamburgerů z řetězců rychlého občerstvení a dalších ultra-zpracovaných průmyslových potravin živočišného původu, tak taková strava může být nade vší pochybnost velmi nezdravá.
  • Pokud by byla rostlinná strava reprezentovaná každodenní konzumací chipsů, vysokých dávek cukru, slunečnicového oleje a dalších ultra-zpracovaných průmyslových potravin rostlinného původu, byla by taková strava jistě velmi nezdravá.
Rostlinná strava 2

Celé srovnávání živočišné a rostlinné stravy je poněkud nešťastné. Důležité je, aby byl jídelníček pestrý, personalizovaný, založený na konzumaci minimálně průmyslově zpracovaných potravin a pokryl každému individuální nutriční požadavky. Ale to, jestli je strava “rostlinná” nebo “živočišná”, neříká automaticky vůbec nic o tom, zdali je taková strava zdraví prospěšná. 

Rostlinná strava je zdravá

Více než 10 000 studií v recenzovaných lékařských časopisech nám ukazuje, že rostlinná strava založená na celistvých potravinách vede k vyšší střední délce života a je prevencí některých kardiovaskulárních chorob, rakoviny, Alzheimerovy choroby i diabetu 2. typu.

Je však pochopitelné, že změna jídelníčku může být pro mnoho z nás velmi náročná, nejčastějším strachem je to, že nebudeme mít co jíst. V tomto ohledu však žijeme ve šťastné době, neboť nikdy nebyly lepší podmínky pro přechod na rostlinnou stravu, než jsou teď. Obchody neustále zařazují nové a nové produkty a dokonce i restaurace a kavárny se doslechly o veganském trendu a snaží se zákazníkům vyhovět. Mnoho lidí volí pozvolnější změnu a stravuje se bez masa jen některé dny v týdnu nebo chodí na veganské obědy.

Ale proč je rostlinná strava zdravá?

Česká veganská společnost na svých webových stránkách říká, že rostlinná strava má vliv na redukci hmotnosti, cholesterolu, reguluje krevní tlak i glykémii (hladinu cukru v krvi). Má preventivní vliv na vznik rakoviny, zejména tlustého střeva, prostaty a prsu. Potenciál rostlinné stravy je podle nich obrovský. No dobrá, to jsou vegani, ti přece budou rostlinnou stravu chválit. Ale co říká věda?

Pozitivní účinky rostlinného jídelníčku na lidské zdraví už dokázalo množství nejrůznějších studií. Úspěch ale netkví pouze v tom, jíst výhradně rostlinnou stravu. Skladba jídla musí být vyvážená. Správně nastavený rostlinný jídelníček ti zaručí dostatečný příjem potřebných antioxidantů, draslíku, hořčíku i vlákniny, která zajišťuje dobré trávení a hladké vyprazdňování. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které udržují nízkou hladinu cholesterolu v krvi, a pomáhá předcházet vzniku nemocí, jako je cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění.

Rostlinná strava 3

Poslední metaanalýza, která byla publikovaná v JAMA Internal Medicine (lékařský časopis vydávaný American Medical Association), zkoumala devět observačních studií s celkovým počtem více než 300 000 účastníků. Cílem bylo zjistit, jakou má rostlinná strava (veganská i vegetariánská) souvislost s rizikem diabetu 2. typu. Na základě těchto studií zjistili, že ti, jež dodržovali rostlinnou stravu (bohatou především na celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, zeleninu a ovoce) měli o 23 % nižší riziko vzniku diabetu 2. typu.

  • V další studii z roku 2016, zveřejněné v American Journal of Clinical Nutrition, vědci analyzovali stravu více než 26 000 mužů po dobu téměř osmi let. Ukázalo se, že rostlinná strava byla spojená s o 35 % nižším rizikem rakoviny prostaty ve srovnání s ostatními dietami zahrnující maso a ostatní živočišné výrobky.
  • Dále v rozsáhlém přehledu literatury, zveřejněné v The Lancet v únoru 2019, se diskutovalo, že převážně rostlinná strava by mohla celosvětově zabránit přibližně 11 milionům úmrtí ročně. Taková strava by také mohla udržitelně produkovat dostatek potravin pro rostoucí populaci planety bez dalšího poškozování životního prostředí.

Martina Pavlová – Čínská dietetika a její vliv na zdraví (Jihočeská univerzita, Katedra výchovy ke zdraví).              

Harris, F., C. Moss, E. J. M. Joy, et al. (2019): The Water Footprint of Diets: A Global Systematic Review and Meta-analysis. Advances in Nutrition   

González-Domínguez R, Castellano-Escuder P, Carmona F, Lefèvre-Arbogast S, Low DY, Du Preez A, Ruigrok SR, Manach C, Urpi-Sarda M, Korosi A, Lucassen PJ, Aigner L, Pallàs M, Thuret S, Samieri C, Sánchez-Pla A, Andres-Lacueva C. Food and Microbiota Metabolites Associate with Cognitive Decline in Older Subjects: A 12-Year Prospective Study. Mol Nutr Food Res. 2021 Dec;65(23):e2100606. doi: 10.1002/mnfr.202100606.

https://www.medindia.net/news/healthwatch/plant-based-diet-can-lower-cognitive-impairment-risk-in-the-elderly-204655-1.htm

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 1. díl

Zobrazit Článek

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 1. díl
6 min

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 2. díl

Zobrazit Článek

Rostlinná strava a její vliv na zdraví člověka - 2. díl
6 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.