Spím, tedy žiju - 1. díl


Spánek, jev tajemný, mystický, nevysvětlitelný. Odcházíme v něm do "nebytí". Zdají se nám sny, ty podivné "vedlejší životy". Spánek odděluje to, co bylo, od toho, co teprve přijde. Ráno moudřejší večera, říkali naši předkové. A noci se tak trochu báli. Dobrou noc, raději si přáli. Jenže spánek - bez pověr a mýtů - je docela bezva regenerační stav. Kdo nespí rád, ať hodí kamenem!  

Nejprve malá definice. Co že je to vlastně ten spánek? Odborníci říkají, že spánek je útlumově-relaxační fáze života organismu, při které dochází ke změnám mozkových činností, které jsou provázeny ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty. S tím souvisejí i další tělesné pochody, např. uvolnění svalstva, snížení tělesné teploty, zpomalení frekvence dechu a snížení krevního tlaku. Celkově je spánek charakterizován jako stav snížené mentální a motorické aktivity. Tolik teorie. A teď hurá do spánkové praxe! 

Spánkové fáze

Spánek probíhá ve dvou odlišných režimech, REM (z ang. rapid eye movement – rychlé oční pohyby) a NREM (non-REM – opak REM), ty se v průběhu spánku pravidelně střídají. Při fázi REM je intenzita mozkové činnosti podobná jako za bdělého stavu, doprovází ji oční pohyby se zavřenými víčky a uvolňují se svaly. NREM charakterizuje útlum mozkové činnosti, tělesný klid a uvolnění. Tato fáze se dělí na čtyři stádia podle hloubky spánku. 

 • REM fáze spánku (Rapid Eye Movement) 

REM spánek je označován odborníky jako tzv. paradoxní spánek. Přestože spíme, některé hodnoty a stav našeho těla odpovídá spíše bdělosti. Fáze spánku REM je charakteristická rychlým pohybem očí na 10–20 sekund. 

Jedná se o slabší fázi, která zabírá 20–25 % celkové doby spánku a za noc se několikrát opakuje. Nejdelší trvání má před samotným probuzením. Právě v této fázi vznikají všechny naše zajímavé sny. 

Depressed,Woman,Awake,In,The,Night,,She,Is,Exhausted,And
 • NON REM fáze spánku (Non Rapid Eye Movement) 

Oproti tomu pro NON REM spánek je typický klidný pohyb očí, nízká aktivita neuronů a nízká teplota mozku. Tato fáze tvoří zbylých 75–80 % celkové doby spánku a dochází v ní k tělesné regeneraci. 

NREM fáze se dělí na čtyři stádia: 

 • NREM 1: Jedná se o přechod mezi bděním a spánkem, objevují se mírné pohyby očí a záškuby těla. 
 • NREM 2: Představuje tzv. lehký spánek, který tvoří 45–55 % celkové doby spánku. 
 • NREM 3: Je fází hlubokého spánku, při níž je velmi obtížné probuzení. Délka hlubokého spánku je přibližně 10 minut. V této fázi se objevují noční děsy, náměsíčnost nebo mluvení ze spaní. 
 • NREM 4: Tato fáze spánku je nejhlubší a nejsilnější, trvá zhruba 30 minut. 

Za noc byste se měli dostat do 5 spánkových cyklů REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minut. Vynásobte to pěti spánkovými cykly a máte 7,5 hodin spánku. Z těchto informací lze tedy soudit, že optimální délka spánku je mezi 7,5 až 8 hodinami. 

Poruchy spánku

Profile,Of,A,Beautiful,Woman,Relaxing,Lying,On,A,Couch

Až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé. Poruch spánku je hned několik.  

 • Nadměrná spavost 

Jednou z nich je tzv. nadměrná spavost, čili narkolepsie. Touto poruchou postižený člověk (narkoleptik) upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí, bez ohledu na to, jak dobře či dlouho spal předchozí noci. Svou ospalost nedokáže vůlí potlačit a ta mu pochopitelně komplikuje běžný život.         

 • Jet lag 

Jet lag je další spánkovou poruchou způsobenou např. směnným provozem, nebo cestováním přes časová pásma. Kdo nezažil, neuvěří. Pásmová nemoc se tomu také říká, odborněji desynchronóza. Jde o souhrnný název pro potíže, které vznikají při cestování přes více časových pásem. V krátkém čase musí lidské tělo přeřídit své „vnitřní hodiny“, a to se může krátkodobě projevovat únavou, nespavostí, dezorientací, bolestí hlavy, žaludečními potížemi i problémy s koncentrací. Bez ohledu na kompas, tyto potíže se objevují při cestách na východ i na západ. Při cestách na západ jsou mírnější, záleží ale na každém z nás i aktuálním rozdílu počasí v obou destinacích. Hůř budou takové cesty snášet starší nebo oslabení lidé. 

 • Parasomnie 

Pak existuje tzv. parasomnie. Jde o skupinu abnormálních stavů, které se objevují během spánku nebo jsou nějakým způsobem vázané na jeho stadia a změny. Většinou se tedy objevují v průběhu noci, kdy pacient klidně spí, ale mohou člověka trápit také při usínání nebo probouzení. Nebývají ovšem provázeny psychopatologií v době, kdy je člověk v plně bdělém stavu.  

Ačkoliv si to mnozí lidé mohou myslet, ve skutečnosti nejde o primární poruchu spánku a zároveň se nejedná ani o poruchu mechanismů změny bdělosti na spánek a naopak. Jde spíše o stavy, které spánek jako takový provázejí. K nejznámějším typům této spánkové poruchy patří tzv. spánková opilost (dezorientace a celková zmatenost po probuzení), somnambulismus, lidově náměsíčnost (postihuje až 17 % dětí a 4 % dospělých), noční děsy apod.  

 • Insomnie 

A pak je tu nespavost, čili insomnie. Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je insomnie definována jako: 

 • Stav ztíženého usínání (delší než 30 minut). 
 • opakované noční probuzení (vícekrát než 3x za noc). 
 • Předčasné ranní probuzení a nemožnosti opětovaného usnutí. 
 • Neosvěžující spánek, a to více než 3x do týdne trvající déle než měsíc, značně obtěžující pacienta.

Schopnost organismu kvalitně spát klesá s postupujícím věkem. Je nejlepší asi ve 20 letech. Strmý pokles nastává asi ve 40 letech. Zhoršování spánku při stárnutí je patrné i u zcela zdravých lidí. 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Spím, tedy žiju - 2. díl

Zobrazit Článek

Spím, tedy žiju - 2. díl
4 min

Spím, tedy žiju - 1. díl

Zobrazit Článek

Spím, tedy žiju - 1. díl
5 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.