Quinoový salát s dýní a mandlemi
Listopad – měsíc padajícího listí, a zároveň největšího množství oblačnosti v roce. První věc, kterou si vybavím, pokud se mě někdo zeptá na měsíc listopad, je svátek svatého Martina. Předpokládám, že i letos budu Martina na bílém koni vyhlížet marně a sněhových vloček se v tento den nedočkám, ale to mně, jako milovnici slunného počasí, zase až tak moc nevadí. Tento svátek mám spojený hlavně s lahodnou, na jazyku se rozpadající svatomartinskou husou s knedlíkem a se zelím. K tomu samozřejmě nesmí chybět svatomartinské rohlíčky a dobré svatomartinské víno.
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tu dobu stačila získat svůj osobitý charakter. Možná jste to nevěděli, ale svatomartinská vína se zpravidla otevírají právě v toto magické datum 11. 11. v 11 hodin a 11 minut.
Jelikož tento sváteční pokrm připravuji pravidelně každý rok, ráda bych se s vámi podělila o recept. Je to jídlo, které je na přípravu celkem jednoduché, ovšem výsledek vypadá, a hlavně chutná přímo královsky.
Tak a teď se pojďme pustit do vaření.
Co budeme potřebovat:
Jak na to?
Husu před pečením řádně očistěte od zbytků peří. Den před pečením ji vně i uvnitř dobře osolte a posypte celým kmínem a nechte v chladu do druhého dne. Maso tak krásně zkřehne a provoní se kmínem.
Aby se z husy lépe vypékalo sádlo, v den pečení jí vidličkou opatrně propíchejte kůži z boku. Položte ji do pekáče (s vyšším okrajem) prsíčky dolů. Pokládám ji na dřevěné špejle, aby se kůže nepřipekla ke dnu pekáčku.
Husu dejte do předehřáté trouby na 180 °C, tak se maso krásně zatáhne a zůstane šťavnaté. Cca po 30 minutách husu podlijte malým množstvím horké vody, pekáček přiklopte poklicí (pokud nemáte pekáč s poklicí, přikryjte alobalem a pečte při 100 °C 7–8 hodin. Husu během pečení pravidelně polévejte vypečeným sádlem. Během pečení husu několikrát otočte, aby se dobře propekla z obou stran.
Až bude maso měkké, husu odkryjte, slijte přebytek sádla, zvyšte teplotu na 180 °C a dopečte ji tak, aby se na ní utvořila dozlatova křupavá kůrčička. Nezapomeňte kontrolovat, jestli se šťáva nepřipéká. Maso se nesmí vysušit. Slitou šťávu přeceďte přes sítko a použijte při servírování.
A co by byla svatomartinská husa bez dobrého knedlíku! Já osobně připravuji karlovarský knedlík s bylinkami, který na talíři krásně hraje barvami. Záleží však čistě na vašich chutích, který si připravíte vy.
Co budeme potřebovat:
Jak na to:
Rohlíky (nejlépe 2 dny staré) nakrájíme na malé kostičky, nasypeme na plech a necháme oschnout do druhého dne. Pokud nechcete rohlíky připravovat den předem, můžete je nakrájené dát na plechu sušit do trouby při 50 °C asi na 30 minut.
Rozpustíme si máslo a přidáme ho k mléku, které si před tím vyndejte z lednice, aby mělo pokojovou teplotu. Oddělíme si žloutky od bílků a ke žloutkům přidáme nasekané bylinky a lehce osolíme a opepříme.
Nakrájené rohlíky vložíme do větší mísy, zalijeme máslem smíchaným s mlékem a necháme je chvíli nasáknout. Poté přidáme žloutky s bylinkami a dobře zamícháme. Postupně do této směsi přisypáváme mouku a propracujeme.
Z bílků vyšleháme tuhý sníh (přidejte do nich špetku soli). Bílky by měly mít opět pokojovou teplotu. Šlehejte na nejnižší otáčky, které postupně zvyšujte, dokud sníh nebude krásně hustý.
Takto vyšlehaný sníh přidáme ke směsi v míse a jemně propracujeme. Pokud se vám bude zdát příliš řídké, přidejte mouku.
Směs dejte na potravinářskou fólii, zabalte a vytvarujte dva knedlíky. Takto vytvarované knedlíky dáme ještě jednou samostatně do potravinářské fólie a kraje zauzlíme.
Připravené šišky knedlíků na několika místech propíchneme a vložíme do vroucí osolené vody. Vaříme cca 25 minut.
Kromě knedlíku k huse také neodmyslitelně patří zelí. Já připravuji pouze jeden druh zelí, a to červené.
Co budeme potřebovat:
Jak na to:
Z hlávky zelí odstraňte vrchní listy, nakrájejte ji na menší kousky a zelí najemno nakrouhejte.
V hrnci rozpusťte máslo nebo rozehřejte olej. Přidejte najemno nakrájenu cibuli a dozlatova ji orestujte.
K takto orestované cibuli přidejte nakrouhané zelí a důkladně promíchejte. Osolte, opepřete, přidejte kmín a opět zamíchejte. Podlijte vodou a nechte dusit pod poklicí cca 20 minut, dokud zelí nezměkne.
Zelí poté zahustěte (zaprašte hladkou moukou), promíchejte a nechte ještě chvíli povařit.
Na závěr dochuťte octem a cukrem podle chuti.
Tip:
Pokud chcete zvýraznit chuť, přidejte k zelí před koncem vaření nastrouhané jablko a společně ještě chvíli povařte.
Přeji dobrou chuť!
Bc. Jana Lang, šéfredaktorka Cesty želvy