Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Jak jistě všichni víte, plíseň je způsobena houbami a houby milují vlhko a také takové to zapařeno. Tudíž dá rozum, že se jim daří ve vlhkém a ne zcela prodyšném prostředí, jaké může mnohdy představovat naše obuv, obzvlášť když máme nožky zabalené v ponožkách, které vlhkost spíš zadržují, než odvádějí. Mimo to jsou plísňová onemocnění velmi nakažlivá, takže k nim oslabený člověk může přijít tzv. jako slepý k houslím na místech, kde je velká frekvence bosých nohou.
A jak si s mykózami poradit? Můžeme na ně jít zevně i vnitřně, ideálně oběma cestami, abychom nejenže zklidnili nepříjemné příznaky, ale současně také vymýtili zárodky houbového bujení.
Pokud jde o plísně nohou, ráda bych zmínila kombinaci čtyř bylin, ze kterých lze vyrobit kromě bylinné lázně také odvar pro vnitřní užívání, tinkturu, obklady nebo kožní masti. Těmito čtyřmi voňavými zázraky jsou: měsíček, heřmánek, šalvěj a tymián.
Měsíček z pohledu TCM vylučuje vlhko, horko a horké toxiny, což podporuje tvrzení, že má protizánětlivé a antifungální účinky, které přispějí ke zmírnění podráždění a k oslabení plísně. Navíc je silně hojivý a pomůže s regeneračním procesem kůže.
Heřmánek z hlediska TCM vylučuje horký toxin, horko a také vnitřní vítr, který obvykle stojí za svěděním, přičemž navíc rozhýbává a posiluje stagnující a nedostatečnou Qi. Ze západního pohledu má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, díky čemuž přispívá ke zmírnění podráždění způsobeného plísní.
Šalvěj podle TCM vylučuje horko i vlhko a rozproudí a posiluje stagnující Qi, přičemž je vhodná, pokud chceme omezit nadměrné pocení, představující pro plísně pozitivní faktor. Pokud se na šalvěj podíváme ze západního pohledu, opět má antifungální a protizánětlivý efekt a dokáže zmírnit podráždění a zánět způsobené plísní.
Tymián podle TCM vylučuje hlen, zahřívá vnitřní chlad a posiluje nedostatečnou Qi. Nás v tomto ohledu zajímá především vylučování hlenu, protože zahlenění představuje další vítaný aspekt, který nežádoucí houby ocení. Asi není divu, že má tymián taktéž silné antifungální a antibakteriální účinky.
Pokud jde o zevní léčbu, vhodné jsou také koupele s příměsí esenciálních olejů. Jako základ je fajn použít epsomskou sůl, ke které se přidají esenciální oleje s protiplísňovými účinky, mezi kterými by neměly chybět tea tree, hřebíček, levandule a rozmarýna. Dále je možné přidat do lázně také pár kapek niaouli, cypřiše, máty, tymiánu, meduňky nebo vavřínu. Ve formě esenciálních olejů lze používat také čtyři byliny zmíněné na začátku a klidně z nich vyrobit místo léčivé mastičky léčivý olejíček.
Jedna z možných směsí pro nožní lázeň: epsomská sůl, 8 kapek tea tree, 4 kapky máty peprné, 4 kapky levandule, 2 kapky hřebíčku a 2 kapky rozmarýny.
Plísně a kvasinky se živí rozkládajícími se nebo odumřelými tkáněmi, které se vyskytují jak uvnitř organismu, tak na kůži. Z této perspektivy jsou nám prospěšné, nicméně je třeba udržovat si je v přiměřeném množství, protože jakmile se přemnoží, dojde k narušení rovnováhy a plísňová nebo kvasinková infekce je na světě. Živnou půdu si pro tyto potvůrky připravujeme nadměrnou konzumací zvlhčující nebo zahřívající stravy v podobě jednoduchých cukrů, alkoholu, mléka a mléčných výrobků, geneticky upravených potravin nebo produktů z bílé mouky. Dále asi netřeba toto téma rozvádět, protože každý asi pozná sám, kde má rezervy.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.