Zbavte se už jednou provždy studených končetin!


Zimní období s sebou kromě sněhových nadílek, vánoční atmosféry a stavění sněhuláků nese i chladné teploty. Někteří je vítají a jiní si kvůli nim nedokáží užít zimu naplno tak, jak by možná chtěli.

Proč mám studené končetiny?

S “líným” krevním oběhem a studenými končetinami se dnes potýká stále více lidí, a to hlavně v důsledku nevhodného životního stylu. Na vině jsou faktory jako málo pohybu, strava plná nezdravých tuků s velkým množstvím cukrů, stres a přepínání se. I když vám možná přijde, že stresová období zrovna neprožíváte, dávné nastavení boj – útěk dnes může probíhat na úrovni svalů, takže není na první pohled viditelné. Srdce v takovém stresovém okamžiku začne stahovat krev z končetin do svalů. Výsledkem jsou pak studenější nohy a ruce.

Trpí ženy studenými končetinami více než muži?

Ženské tělo je objektivně ohroženo více než tělo mužské. Termoreceptory u žen rychleji reagují na změny teploty, a tudíž se i jejich cévy stahují rychleji než mužům. To má za následek menší průtok krve do kůže a intenzivnější pocit studených končetin i delší dobu následného prohřátí. Studené končetiny mohou být ale i projevem např. cukrovky, problémů se štítnou žlázou nebo Reynaudova syndromu. 

Close-up,Of,Female,Hands.,Hand,Care,In,Cold,Winter

Bělají vám zimou prsty?

Nejste sami. Možná patříte k 2–5 % lidí, kteří se potýkají s Raynaudovým syndromem. Způsobuje miniaturní křeče v cévách, čímž se přeruší přívod krve do prstů na rukou nebo na nohou. Může se projevovat již při relativně mírném ochlazení, takže nemusí ani mrznout. Postižená místa často znecitliví a kůže zbělá. Rizikové faktory odborníci identifikovali, nicméně dosud nebyla objevena žádná známá genetická příčina. Západní medicína nenabízí léčbu, pouze doporučení, která minimalizují symptomy.

Teplejší nohy a ruce

tabulka full

Studené končetiny podle Ájurvédy = nerovnováha Váty

Podle Ájurvédy (sesterská nauka jógy) jsou studené končetiny disharmonií dóšy jménem Váta. Váta je nejstudenější regulátor, a proto spočívá řešení problému ve vybalancování jejích charakteristik. Člověk typu Váta by se měl vyhnout nepravidelnosti a nadměrné stimulaci. S tím souvisí eliminování multitaskingu a jakéhokoliv psychického přetížení. Z potravin pak vyřadit vše studené, suché a syrové.

Oblečení potřebuje Váta dostatečně teplé. Speciální pozornost si zaslouží zejména oblast nohou a spodní část břicha, které potřebují být neustále zahřáté. Trup naopak není třeba příliš oblékat, jelikož se snáz přehřeje než nohy. Jeho přehřátí může vést k dalším zbytečným problémům. Pokud už k prochladnutí končetin dojde, je třeba zahřát se externím teplem.

Léčba stravou při studených končetinách

Podle ájurvédy má strava sílu léčit, pokud konzumujeme ty správné potraviny ve správnou (roční) dobu. Jídla se dle nauky dělí na ochlazující a zahřívací, a jak již tušíte, tak každá skupina má odlišný vliv na náš metabolismus, trávení a schopnost termoregulace. Nejde o to, jestli je jídlo teplé, nebo studené. Rozhodující je, jaké účinky v těle vyvolává. Přirozeně se v zimě doporučuje zařazovat potraviny zahřívací a v teplejším období zas ty, co mají dar ochladit.

Co jíst, pokud vás trápí studené ruce a nohy?

Pro zimomřivé mezi námi jsou vhodné chutě především sladká, kyselá a slaná. Nevhodné pak naopak hořké, pálivé a trpké. Jídlo je třeba tepelně upravovat. Mezi “teplé” jídlo, které nás v zimních měsících zahřeje, se řadí např. polévky, maso (především ryby), česnek, cibule, křen, ořechy, jáhly, pohanka, celozrnné potraviny, vejce, máslo nebo kakao. Co se týče koření, tak zaručenými “zahřívači” jsou zázvor, muškátový oříšek, koriandr, kardamom, kari, kurkuma, pepř, skořice, badyán, rozmarýn nebo hřebíček.

Váta potřebuje dostatek tuků, proto jsou pro ni důležité ořechoviny a olejnatá semínka. Krevní oběh podpoří omega-3 nenasycené mastné kyseliny podporující pružnost cév. Snižují krevní tlak a regulují nebezpečné tuky, které by se mohly usazovat na cévních stěnách. Obsahují je například ryby, jako je losos, tuňák, halibut, makrela či sardinky. Naše tělo si tyto látky neumí samo vyprodukovat, takže je nutné je přijímat ve stravě.

Jógové techniky na prohřátí organismu

Pokud praktikujete správné pozice, můžete si v období chladných končetin velmi dobře sami pomoci. Obecně se soustřeďte na pozice se skloněnou hlavou, které stimulují baroreceptory v oblasti krku a horní části hrudníku. Spouští tzv. baroreflex, který potlačuje sympatické nervy a uvolní svaly obklopující cévy na prstech u rukou a nohou. Kupříkladu Salamba Sarvangasana (svíčka) nebo Halasana (pluh) či Paschimottanasana (pozice kleští).

Slim,Sporty,Young,Women,In,Active,Wear,Performing,Sarvangasana,Supported

K prokrvení jsou také vhodné pozice hlavou dolů jako je Viparita Karani (nohy na zdi s boky na bločku), Sirsasana (stoj na hlavě) nebo i pes hlavou dolů.

Ásánovou praxi praktikujte hned ráno, aby se krev do nového dne rozproudila. Zkuste zařadit dynamické prvky. Pokud cvičíte pozdrav slunci, tak ho praktikujte bez dlouhých výdrží na vlně s dechem.

Po ránu si lehněte na záda a zkuste “jízdu na kole” se střídavým propínáním špiček a pat. Posílíte střed a zároveň rozproudíte krevní oběh.

Jste-li v práci a nemáte k dispozici prostor, tak váš kardiovaskulární systém povzbudí roztahování a stahování prstů nebo stoupání na špičky.

Z dechových technik doporučím Kapalabhati. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak okysličit organismus a začít den, pokud Vás trápí studené končetiny. Jak správně techniku provádět, se dozvíte v tomto videu.

Pranayama Nadi Shodhana neprohřeje okamžitě jako například dechová technika Kapalabhati. Funguje ale na dlouhodobější bázi, jelikož efektivně snižuje množství Váty v těle. 

Autor: Alena Horáčková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku


Zdroje:

nature.com

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Slezina pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Slezina pohledem čínské medicíny
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Slezina pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Slezina pohledem čínské medicíny
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.