7 pravidel pro zdraví terapeuta


Péče o kohokoliv, kdo je nemocný, často nebývá procházkou růžovým sadem, ale někdy se to podobá spíše cestě k Hoře Osudu v temném Mordoru, kdy je kolikrát všude kolem jen beznaděj a člověk by nejraději hodil prsten Glumovi a vrátil se zpátky do Kraje. Nicméně nebojte, nebudeme zde řešit fantasy příběhy. A omlouvám se všem, kterým Pán prstenů nic neříká a nečínský úvod je mohl trochu zmást. Chtěla jsem se lehce oklikou dostat k tomu, že být terapeutem může být energeticky značně náročné, a proto je třeba ctít zásadní pravidlo: „na prvním místě jste vždy VY“. Je to podobné jako v letadle, tam je třeba také nejdříve nasadit dýchací masku sobě, a pak teprve své ratolesti. I když svého potomka milujete nade vše, těžko se o něj můžete postarat, když nebudete mít kyslík. Ve vztahu klient-terapeut je to stejné.

Král Slunce

Ačkoli Ludvík XIV., přezdívaný Král Slunce, zřejmě není tím pravým příkladem pečující osoby, onen příměr se sluncem se mi líbí. Pokud budeme na terapeuta nahlížet jako na slunce, které svou energií vyživuje své okolí, je jasné, že terapeut by měl mít této energie dostatek. Ale kde ji vzít? Podle tradiční čínské medicíny je to jednoduché, stačí prostě udržovat své tělo a svůj život v rovnováze, kdy jsou yinové a yangové energie v perfektní harmonii. Nebo spíš jen v harmonii, ať tam není neúprosný tlak perfekcionismu. Nicméně pod svícnem často bývá tma. Obzvlášť v dnešní uspěchané době, kdy je i na vyrovnané terapeuty čínské medicíny vyvíjen obrovský tlak.

Obrázek17

Pár pravidel, nebo spíše vodítek

V první řadě bychom měli mít na paměti, že to, co od svého těla a ducha požadujeme, by mělo být v rovnováze s tím, co jim poskytujeme. Jestliže toto zlaté pravidlo nedodržujeme, dříve nebo později nám začnou tělo i duše nejprve jemně, a později i brutálně, naznačovat, že je třeba změnit směr. Proto bychom měli dbát na následující:

  1. Naučit se říkat ne. Terapeuti si svou práci obvykle vybírají, protože chtějí pomáhat ostatním, nicméně je třeba znát své limity a nenabírat si více, než uneseme.
  2. Nevpouštět si klienty do svého osobního prostoru. Ačkoliv se tím někdy mohou prolomit ledy, pracujeme zde s energií a tu svou si určitě potřebujeme ponechat pro sebe. Soucitu se asi nevyhneme a empatie je úžasná, ale je třeba si udržovat odstup, což nám pomůže i k větší objektivitě při hledání řešení. Samozřejmě se může stát, že se z klienta v průběhu let stane kamarád, a těch není nikdy dost.
  3. Najít si kompenzační aktivity, kdy si tzv. dobijeme baterky. Pro někoho to může být procházka v lese, pro jiného posezení s přáteli, kdy se obvykle přijde na jiné myšlenky, nebo třeba skládání puzzle, přičemž je však třeba včas rozpoznat, kdy se tato relaxační činnost zvrhává ve stresující hledání dílku mezi 50 dalšími vyhlížejícími naprosto stejně. U té relaxace bych ráda upozornila, že je během celého dne fajn průběžně se na chvíli soustředit na správné dýchání. Pokud by vás problematika dýchání zajímala více, zkuste si přečíst třeba náš článek na toto téma.
  4. Nekázat vodu a v mezičase nepít víno. Sklenka vína samozřejmě neuškodí, ale v principu je fajn alespoň v základech se ve stravování držet principů čínské medicíny, což mimo jiné znamená pečovat o svou Slezinu. Jestliže si chcete o stravování a Slezině přečíst více, zkuste tento náš článek.
  5. Najít si svůj každodenní rituál, který nás vrátí tzv. do středu. Ideálním způsobem je Qi Gong (čteno Čchi Kung), který nabízí různé systémy, v rámci nichž najdete rozmanité cvičební sestavy s různou náročností. Bez ohledu na to, pro jakou formu Qi Gongu se rozhodnete, jeho pravidelné cvičení vám prospěje na těle i na duši. Dalším cvičebním způsobem hledání vnitřní rovnováhy je jóga, kterou asi není nutné představovat. 
  6. Mít svého „terapeuta“. Protože někdy není úplně možné do detailu ctít pravidla číslo 1 a 2, je určitě fajn mít po ruce někoho, komu se můžeme svěřit, což nám pomůže zbavit se alespoň části zátěže, aby mohla naše Qi proudit a nic ji nebrzdilo. 
  7. Dělat si radost, která se pak přenese i na ostatní.

 

 

To bylo pár rad, jak si udržet při práci s klienty své vlastní zdraví. Smyslem článku bylo především nasměrovat vás k troše té zdravé sobeckosti. Pokud chcete pomáhat druhým, měli byste na tom být sami dobře, a to na duši i na těle.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článku



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.