Angína bez antibiotik? Ano, je to možné!


Typickými příznaky angíny jsou silná bolest v krku, teplota, horečka, schvácenost a zduření krčních uzlin.

Angína je zánět krčních mandlí, který může být způsoben bakteriemi, viry či kvasinkami. Může být i doprovodným příznakem jiných onemocnění (mononukleóza, leukemie, spála, záškrt apod.). A tato věta je pro vás už odpovědí, že antibiotika nejsou vždy vhodnou léčbou, a někdy dokonce nevhodnou. Antibiotika totiž zabírají pouze na bakteriální infekce! To byste si měli nechat potvrdit CRP testem.

Norma je méně než 5, ale pokud jste nemocní už více dní, je i u virových infekcí CRP kolem 20. A potom konstatování lékaře „máte hodně zvýšené CRP“ (protože hodnota 12 je velmi častá) neznamená, že antibiotika jsou vždy jediné a to správné řešení.

A u opakovaných angín by bylo dobré udělat výtěr z krku, kde se i přímo vykultivuje antibiotikum, které bude účinné na bakterie daného pacienta. Velmi často se stává, že pacient dostane několik druhů antibiotik, než dojde k viditelné úlevě. Nakonec pak někteří lékaři docházejí k závěru, že to vlastně nezabrala poslední antibiotika, ale nemoc už po tak dlouhé době vlastně odešla.

Tonsillitis.,Pus,On,The,Tonsils

A jak všichni víme, antibiotika bohužel nejsou bez vedlejších účinků. Nejen těch viditelných (kožní obtíže, nauzea, zvracení, průjem, schvácenost, vyrážka), ale i těch neviditelných a dlouhodobých. Narušení mikrobiomu – bylo zjištěno, že trvá až jeden rok, než se po jedné dávce antibiotik napraví symbióza mezi jednotlivými bakteriemi. Dalším velkým problémem je vzrůstající rezistence na většinu antibiotik, právě kvůli jejich nadužívání. A pak ve chvíli, kdy je jejich užití nezbytné, nezabírají.

A JAK TEDY NA BOLESTI V KRKU?

V tradiční čínské medicíně je pohled na bolesti v krku trochu složitější. Nebo spíše nelze říci jednoznačně, že bolest v krku = angína. Tak si to postupně probereme.

Náhlá bolest v krku – když se ráno probudíte s krutou bolestí. Obraz se nazývá HORKÝ VÍTR NAPADÁ PLÍCE. Pro terapeuta to znamená chladit – ideálně bylinnou směsí YIN QIAO SAN a LIAN QIAO SAN GEN TANG a vitální houbou Coriolus. Tyto směsi se dají přirovnat svou velmi chladnou povahou právě k účinkům antibiotik i antipyretik. Prostě pomohou jednoduše zkrotit horký vítr.

Při odeznění horkých příznaků – krutá bolest a horečka – se doporučuje přejít na doléčení bylinnou směsí XIAO CHAI HU TANG. Pokud se jedná o první onemocnění, pak postačí užívat 1–2 týdny. Pokud se jedná o opakované infekce, a navíc často i po odeznění příznaků je stále cítit diskomfort v oblasti hrdla, je lepší použít bylinnou směs PU JI XIAO DU YIN klidně po dobu 6 týdnů. Stačí užívat jen večer, jelikož v noci je organismus lépe nastaven na čistící proces. Ráno jsme lépe nastaveni na doplňování energie Qi, takže v případě velkého vyčerpání je vhodné ráno přidat bylinnou směs BU ZHONG YI QI TANG. Coriolus lze doplnit houbou Reishi, která také přispívá k regeneraci a doplnění Qi a krve po prodělané infekci.

Chcete-li imunitu posílit dlouhodobě, užívejte jednu z mála preventivních směsí, kterou čínská medicína má, a tou je YU PING FENG SAN. Tato směs posiluje obranou energii tzv. Wei Qi. Vytvoří v podstatě takový cocoon obal, který nás chrání před vnějšími patogeny. Směs je ideální pro ty, kdo nesnáší průvan, chlad a po nemoci se často spontánně potí. I tato směs se doporučuje užívat ráno.

Pokud prvními příznaky onemocnění není silná bolest v krku, ale zimnice, použijte bylinnou směs GUI ZHI TANG. Skořicové větvičky, které jsou základem této staré čínské receptury, pomáhají spolu s horkým čajem ze zázvoru a vyhřátou postelí vyhnat patogen chladu z těla ven. Ideální je se vypotit, protože to je doba, kdy je chlad uvězněn ještě v povrchových vrstvách těla a my se ho tak můžeme jednoduše zbavit dříve, než začne páchat škody v hlubších vrstvách.

Je-li angína výsledkem rýmy, které se těžko zbavujete, první volba při počátcích rýmy by měla být směs BI MIN WAN. Pokud ale nachlazení začíná pocitem plné hlavy, jako by se vám usadil vítr v hlavě a na šíji, pak je vhodnější směs CHUAN XIONG CHA TIAO WAN.

Když se naučíte podle prvních příznaků zastavit patogeny hned v první fázi, k žádným velkým příznakům, které vyžadují antibiotickou léčbu, vůbec nemusí dojít. A většinou je jedno, jestli prochladneme na zastávce autobusu nebo se o nás pokouší streptokok, chřipka či něco jiného.

Autor: Jana Dedková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

1 KOMENTÁŘŮ
Přejít do komunity

Na podobné téma

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty

Zobrazit Článek

Co dělat, když vás opakovaně trápí gynekologické záněty
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky

Zobrazit Článek

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky
4 min

Quinoový salát s dýní a mandlemi

Zobrazit Recept

Quinoový salát s dýní a mandlemi
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.