Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 3. díl


K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.

"V péči o život se musí moudří přizpůsobit výkyvům chladu a tepla ve čtyřech ročních obdobích, žít v klidu a zachovávat střídmost v radosti i hněvu, rovnováhu mezi jin a jang, sílu a jemnost. Proto žádné vnější zlo nemůže poškodit jejich zdraví a oni budou se budou těšit dlouhému životu." 

Vnitřní kánon Žlutého císaře, 100 př. n. l. až 200 n. l.

Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.

Pojďme se tedy podívat blíže na téma regulace stravování, konzumování alkoholu, čaje.

Regulace stravování

"Čím méně člověk jí, tím širší záběr má jeho mysl a tím delší je jeho život; čím více jí, tím užší záběr má mysl a tím kratší je jeho život." 

Zhang Hua, dynastie Jin 265–420 (32)

"Jezte tak, abyste byli sytí jen do poloviny, a ne více než ze dvou jídel; pijte zřídka a pak jen tři desetiny své kapacity". 

Gong Tingxian, dynastie Ming (33)

"Nejezte ani příliš mnoho, ani příliš málo .... Člověk by měl jíst více obilovin a méně masa"

Li Dongyuan, 13. století (34)

Současné výzkumy týkající se dlouhověkosti ukazují, že důležitou roli hraje životní styl. Méně potravy (kalorická restrikce) nejenže prodlužuje život laboratorních zvířat, ale redukuje vznik všech nemocí spojených se stárnutím, jako jsou nádorová a srdeční onemocnění, cukrovka, osteoporóza, autoimunitní nemoci, pokles neurologických funkcí, Alzheimerova a Parkinsonova nemoc. Restrikce kalorií výrazně prodlužuje život a zdraví všech zvířat, která byla doposud testována (35). Nový americký výzkum potvrdil, že restrikce kalorií, je přínosem také pro lidi. Autoři porovnávali 18 dobrovolníků, kteří dodržovali restrikci kalorií (mezi 1112 a 1958 kaloriemi denně) po průměrnou dobu šesti let, a 18 dobrovolníků, kteří jedli standardně, tj. přijímali mezi 1976 až 3537 kaloriemi denně. Ve skupině s restrikcí kalorií byly nižší hodnoty triglyceridů, cholesterolu a CRP proteinu (marker zánětu v arteriích, a zánětu obecně), výrazně nižší krevní tlak a nebyly přítomné aterosklerotické plaky v arteriích (36).

“Zelenina je nenahraditelnou součástí každého jídla.”

Sun Simiao, 7. století př.n.l. (37)

"Ryby, maso a ovoce se mohou jíst, ale strava by neměla být bohatá na ryby a maso a je lepší, aby zůstala střídmá a jednoduchá." 

Sun Simiao (38)

“Příliš slané jídlo zkracuje život.” 

Sun Simiao (39)

Co se složení stravy týká, dieta s vysokým podílem zeleniny a/nebo ovoce dle výzkumů prodlužuje život pacientům s karcinomem vaječníků, redukuje riziko karcinomu prsu a prostaty o 51 % (41,42) a o polovinu snižuje u starých lidí v 4letém období výskyt úmrtí ze všech příčin (43). Dieta bohatá na saturované tuky naopak zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu (44), zatímco konzumace celozrnných produktů je spojená s redukcí rizika srdečních nemocí a karcinomů o jednu třetinu (45). Středomořská dieta (zelenina, luštěniny, ovoce, ořechy, obiloviny, olivový olej a ryby, mírný až střední příjem mléčných produktů a alkoholu, malý příjem masa a drůbeže) koresponduje s čínským stravovacím ideálem a je spojená s delší dobou dožití (o 25% se snižuje riziko úmrtí ze všech příčin, o 33 % riziko úmrtí na nádorová onemocnění) (46).

Jangová qi v poledne roste a při západu slunce jí je nedostatek, proto je třeba přijímat dostatek jídla k snídani a méně jídla k večeři a v noci je třeba udržovat žaludek prázdný." 

Cao Tingdong, dynastie Qing (47)

Představa, že snídaně má být hlavní jídlo dne, je běžná v mnoha různých kulturách. Staří Britové říkají: “Snídej jako král, obědvej jako obchodník a večeř jako chudák.” Židovské přísloví radí: “Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli.” Vědci uvádějí, že snídání, hlavně pokud jídlo obsahuje celé obiloviny, pomáhá stabilizovat cukr v krvi a reguluje chuť k jídlu a energii během celého dne. Lidé, kteří snídají, jsou výrazně méně často obézní a trpí méně cukrovkou než ti, kteří běžně nesnídají (48). V americké studii, v níž byly školou povinné děti, se zjistilo, že snídání je spojené s lepšími výsledky v matematice, snížením depresí, úzkostí a hyperaktivity (49). Z pohledu tradiční čínské medicíny je zvyk jíst hlavní jídlo večer, odpovídá současnému životními stylu, znamená, že bude žaludek v noci plný jídla, což povede ke stagnaci potravy, a nakonec k chronicky zhoršenému trávení a poškození qi Sleziny a Žaludku.

Alkohol

“Alkohol v lidském těle podporuje funkci léčivých bylin, odstraňuje veškeré zlo, podporuje krevní oběh, vyživuje Žaludek a střeva a rozptyluje starosti. Pokud tedy člověk pije omezené množství alkoholu, udržuje si dobré zdraví. Nadměrné pití oslabuje mysl, zkracuje délku života a mění vnitřní povahu člověka". 

Hu Se Hui, dynastie Yuan (50)

“Alkohol je nebeský nápoj. Pokud se pije v malých dávkách rozehřívá krev, zlepšuje cirkulaci qi, povzbuzuje ducha, pomáhá odolat chladu, rozpouští úzkosti a zvyšuje zájem o život.” 

Li Shizhen, Ming dynasty (51)

Během posledních pár let vzniklo velké množství výzkumů, které se věnovaly vlivu konzumace alkoholu na lidské zdraví. Některé přinášejí opačné výsledky, ale celkově je možné říct, že mírná konzumace alkoholu přináší benefity. Ti, kteří pijí mírně, mají o cca 40% nižší riziko úmrtí kvůli srdečně-cévním nemocem v porovnání s osobami, které alkohol nepijí (52). Konzumace vína je spojena s pozitivy, včetně snížení rizika vzniku Alzheimerovy nemoci a dalších forem demence (červené víno) (53), lepšími plicními funkcemi (54) (hlavně bílé víno) a výrazně nižší úmrtností na koronární srdeční nemoci (55). Bylo zjištěno, že tmavé pivo může fungovat jako prevence tvorby krevních zátek (56) a světlé pivo snižuje cholesterol a oxidační stres (57).

Top,View,Tea,Set,A,Wooden,Table,For,Tea,Ceremony

Čaj

“Sedm misek čaje může přinést sedm výhod. Za prvé podpoří produkci tělních tekutin a uhasí žízeň. Za druhé osvěžuje mysl. Za třetí pomáhá s trávením. Za čtvrté indukuje pocení a ulevuje od nachlazení. Za páté pomáhá snižovat hmotnost. Za šesté aktivuje myšlení a posiluje paměť. Za sedmé zajišťuje dlouhověkost.” 

Lu Tong, Tang dynasty (58)

Vědeckých důkazů o prospěšnosti pití zeleného a černého čaje je velmi mnoho a není možné je v tomto článku podrobně rozepisovat (59), takže je pouze shrneme:

  • Zelený čaj až o polovinu snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění, a to hlavně karcinomu prsu, žaludku, kůže, tlustého střeva, rekta, jícnu, slinivky, vaječníků, ničí buňky rakoviny plic a podporuje vyléčení z HPV (lidský papilomavirus) lézí děložního čípku, snižuje cholesterol, je prevencí uchycení HIV na T lymfocyty, je prevencí artritidy a snižuje riziko a závažnost revmatoidní artritidy, reaktivuje umírající kožní buňky, blokuje produkci histaminu a imunoglobulinu E (IgE), zpomaluje degeneraci svalů u Duchennovy svalové dystrofie, předchází poškození mozku po mrtvici, ničí Helicobacter pylori, urychluje spalování kalorií a pomáhá s diabetickou retinopatií.
  • Černý čaj redukuje riziko rakoviny tlustého střeva a prostaty, snižuje také riziko srdečně-cévních nemocí.
  • Oba druhy čajů podporují imunitu, posilují kosti, snižují mortalitu po srdečním infarktu, předchází zubnímu kazu, snižují cholesterol, předcházejí rekurenci rakoviny prsu, hojí prekancerózní léze v ústech, snižují oxidační stres, zvyšují koncentraci a schopnost se učit (nezávisle na přítomnosti kofeinu).

 

V dalším díle seriálu na téma Jak být zdravý: ochrana zdraví dle tradiční čínské medicíny a moderního výzkumu, se můžete těšit na podrobnější informace k tradičnímu čínskému učení o uchování zdraví na téma Kultivace těla prací, odpočinkem a cvičením; spánek.

Peter Deadman praktikoval  tradiční čínskou medicínu 25 let. Je editorem The Journal of Chinese Medicine and co-author of A Manual of Acupuncture.

 

 

Reference

  1. Zhang Hua, quoted in The Mystery of Longevity, p15.
  2. Gong Tingxian, quoted in The Mystery of Longevity, p16.
  3. Li Dongyuan, quoted in Health Preservation and Rehabilitation, p.16.
  4. http://www.longevitymeme.o r g / a r t i c l e s / v i e w a r t i c l e .cfm?page=1&article_id=4
  5. New Scientist, April 24-30, 2004, pp. 12-13.
  6. Sun Simiao, quoted in Health Preservation and Rehabilitation, p.82.
  7. Sun Simiao quoted in Health Preservation & Rehabilitation, p14.
  8. Sun Simiao in Maxims for Preserving Life quoted in The Mystery of Longevity, p22.
  9. International Journal of Cancer, Vol. 106, No. 2: 264-269.
  10. American Association for Cancer Research conference, October 2003.
  11. Fruit and Vegetable Intakes and Prostate Cancer Risk, Journal of the National Cancer Institute, 05 January 2000, vol. 92, no. 1, pp. 61-68(8).
  12. Antioxidant vitamins and mortality in older persons: findings from the nutrition add-on study to the Medical Research Council Trial of Assessment and Management of Older People in the Community, Am J Clin Nutr 2003 78: 999-1010.
  13. Premenopausal Fat Intake and Risk of Breast Cancer, J Natl Cancer Inst 2003; 95: 1079-1085.
  14. Eat whole grain, live longer, http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/648199.stm
  15. Adherence to a Mediterranean Diet and Survival in a Greek Population, New England Journal of Medicine, Volume 348:2599-2608.
  16. Cao Tingdong, quoted in Health Preservation and Rehabilitation, p.72.
  17. American Heart Association’s 4 3 rd Annual Conference on Cardiovascular Disease Epidemiology and Prevention.
  18. The Relationship of School Breakfast to Psychosocial and Academic Functioning: Cross-sectional and Longitudinal Observations in an Inner-city School Sample, Arch Pediatr Adolesc Med. 1998;152:899-907.
  19. Hu Se Hui, quoted in The Mystery of Longevity, p21.
  20. Li Shizhen, quoted in Traditional Chinese Health Secrets, The Essential Guide to Harmonious Living, p. 18.
  21. Alcohol Consumption and Cardiovascular Disease Mortality in Hypertensive Men, Arch Intern Med. 2004;164:623-628.
  22. Amount and type of alcohol and risk of dementia: The Copenhagen City Heart Study, Neurology 2002 59: 1313-1319.
  23. Evidence for a positive association between pulmonary function and wine intake in a population-based study, Sleep Breath. 2002 Dec;6(4):161-73.
  24. Seven-Year Changes in Alcohol Consumption and Subsequent Risk of Cardiovascular Disease in Men, Arch Intern Med. 2000;160:2605-2612.
  25. American Heart Association’s Scientific Sessions 2003.
  26. Lager may lower risk of heart attack, BMJ 2003;326:72.
  27. Lu Tong, in Thanks to Minister Meng for Sending Fresh Tea.
  28. Full details of this and more tea research can be found at: http://www.jcm.co.uk/catalogue.php?catID=240&opener=0-197-270.

 

Autor: Peter Deadman

 



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
10 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 4. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 4. díl
5 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 3. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 3. díl
5 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 2. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 2. díl
6 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 1. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 1. díl
5 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?

Zobrazit Článek

Rezistence na antibiotika: Jak velký je to problém?
7 min

Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí

Zobrazit Video

Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak překonat emoční přejídání: Tipy na zvládání stresu a emocí

Zobrazit Článek

Jak překonat emoční přejídání: Tipy na zvládání stresu a emocí
9 min

Těstoviny s krémovou dýňovou omáčkou

Zobrazit Recept

Těstoviny s krémovou dýňovou omáčkou
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.