Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.
Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.
Pojďme se tedy podívat blíže na téma Kultivace těla prací, odpočinkem a cvičením; spánek.
Bylo prokázáno, že řada různých aerobních a silových cvičení je spojena s mnoha zdravotními přínosy. Cvičení je v prevenci srdečního infarktu účinnější než angioplastika, snižuje riziko rakoviny děložní sliznice, snižuje úmrtnost na cukrovku, pomáhá předcházet rakovině prsu, zabraňuje erektilní dysfunkci a benigní hypertrofii prostaty, zpomaluje zhoršování aterosklerózy, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice u žen, má protizánětlivý účinek, snižuje krevní tlak, významně snižuje depresi a pokles kognitivních funkcí u starších dospělých, prodlužuje délku života a snižuje riziko vzniku žlučových kamenů (61).
Jedinečná a plynulá cvičení typická pro čínskou tradici, která se dnes nejčastěji praktikují jako tai chi a qigong, mají údajně svůj prapůvod v tanci. Pokud jde o tato tradiční čínská zdravotní cvičení, systematický přehled 47 studií, publikovaných v angličtině a čínštině, ukázal, že tai chi prospívá rovnováze, síle, srdečně-cévním a dýchacím funkcím, flexibilitě, imunitnímu systému, mírní příznaky artritidy, posiluje svalovou sílu a psychickou pohodu (63).
Studie prokázaly, že cvičení tai chi může zlepšit rovnováhu. Může snížit počet pádů u starších osob (častá, nepříjemná a lékařsky nákladná forma nehody) a u osob trpících Parkinsonovou chorobou (64). V samostatné studii bylo u osob, které se účastnily programu, v němž praktikovaly tai chi, zjištěno téměř 50% zvýšení hladiny imunitních buněk (odolnost proti viru pásového oparu) a také zlepšení fyzických funkcí (65).
Sedm až osm hodin spánku se zdá být optimální pro většinu lidí. Jedna studie ukázala, že mezi ženami se zvýšilo riziko srdečních nemocí s každou hodinou pod, ale i nad limit osmi hodin. Pouze 37 % Američanů spí během noci osm hodin (67). V jiné studii autoři sledovali více než 1,1 milionu mužů a žen ve věku mezi 30 až 102 lety, a zjistili, že lidé, kteří spali průměrně sedm hodin každou noc, měli vyšší míru přežití. Lidé, kteří spali déle než osm hodin nebo méně než čtyři hodiny, měli o 15 % zvýšenou celkovou úmrtnost v porovnání s těmi, kteří spali sedm hodin. Ti, kteří pravidelně spali deset a více hodin, měli o 30 až 40 % vyšší úmrtnost v porovnání s lidmi spícími sedm hodin (68). Spánková deprivace oslabuje imunitní systém (69), narušuje produkci leptinu, který kontroluje chuť k jídlu (70), takže vede k obezitě a cukrovce.
V dalším díle seriálu na téma Jak být zdravý: ochrana zdraví dle tradiční čínské medicíny a moderního výzkumu, se můžete těšit na podrobnější informace k tradičnímu čínskému učení o uchování zdraví na téma Sex; kouření; stáří.
Peter Deadman praktikoval tradiční čínskou medicínu 25 let. Je editorem The Journal of Chinese Medicine and co-author of A Manual of Acupuncture.
Autor: Peter Deadman
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.