Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 4. díl


Kultivace těla prací, odpočinkem a cvičením; spánek

K lidskému tělu není přiložen návod k použití a údržbě. Pokud chceme dosáhnout co nejdelšího života ve zdraví, potřebujeme návod na zdravý životní styl, do nějž patří strava, odpočinek, spánek, cvičení atd. Tento článek pojednává o dvou zdrojích, z nichž je možné rady ohledně zdravého životního stylu čerpat: tradiční čínské učení o zachování zdraví a moderní učení o zdraví.

,,V péči o život se musí moudří přizpůsobit výkyvům chladu a tepla ve čtyřech ročních obdobích, žít v klidu a zachovávat střídmost v radosti i hněvu, rovnováhu mezi jin a jang, sílu a jemnost. Proto žádné vnější zlo nemůže poškodit jejich zdraví a oni se budou těšit dlouhému životu." 

Vnitřní klasika Žlutého císaře, 100 př. n. l. až 200 n. l.

Tradiční čínské učení o uchování zdraví může být shrnuto do několika hesel: kultivace mysli, regulace stravování a konzumování alkoholu, čaje, cvičení, práce a odpočinku, kouření, sexuálního chování a péče o stárnoucí tělo a mysl. Ve všech případech budu porovnávat tradiční učení s poznatky z novodobých výzkumů.

Pojďme se tedy podívat blíže na téma Kultivace těla prací, odpočinkem a cvičením; spánek.

Kultivace těla prací, odpočinkem a cvičením

,,Tao péče o život vyžaduje, aby se člověk udržoval v co největší ,,plynulosti”. Člověk by neměl příliš dlouho setrvávat v klidu, ani by se neměl vyčerpávat snahou plnit nesplnitelné úkoly. Člověk by se měl učit, jak cvičit od přírody, pozorováním skutečnosti, že tekoucí voda nikdy nestagnuje a často otevírané dveře s aktivními panty nikdy nezreziví ani neshnijí. Proč? Protože se neustále cvičí a jsou téměř neustále v pohybu." 

Sun Simiao, 7. století.

,,Obyčejným lidem se často vypráví o nemocech z přetížení, aniž by znali nemoci z nadměrného pohodlí; ty jsou však škodlivější." 

Lu Jiuzhi, dynastie Qing (60)

Bylo prokázáno, že řada různých aerobních a silových cvičení je spojena s mnoha zdravotními přínosy. Cvičení je v prevenci srdečního infarktu účinnější než angioplastika, snižuje riziko rakoviny děložní sliznice, snižuje úmrtnost na cukrovku, pomáhá předcházet rakovině prsu, zabraňuje erektilní dysfunkci a benigní hypertrofii prostaty, zpomaluje zhoršování aterosklerózy, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice u žen, má protizánětlivý účinek, snižuje krevní tlak, významně snižuje depresi a pokles kognitivních funkcí u starších dospělých, prodlužuje délku života a snižuje riziko vzniku žlučových kamenů (61).

,,Již od vzniku předchozích rodů Tao a Tchang (2000 př. n. l.) měl jin tendenci vnitřně stagnovat a hromadit se v hlubinách těla, vodní cesty se tak ucpaly a voda přestala proudit správnými cestami; qi v těle tlí a stagnuje; svaly a kosti se zkracují a nemohou se správně roztahovat; pak vznikl tanec, který měl stagnaci a překážky rozhýbat." 

Lu Shi Chun Qiu, 3. století př. n. l.

,,Když se radují, rostou. Když rostou, jak je možné je potlačit? Když dospějí do stavu, že je nelze potlačit, pak nevědomky začnou nohy tančit a ruce se pohybovat." 

Mencius, 372 až 289 př. n. l.(62)

Jedinečná a plynulá cvičení typická pro čínskou tradici, která se dnes nejčastěji praktikují jako tai chi a qigong, mají údajně svůj prapůvod v tanci. Pokud jde o tato tradiční čínská zdravotní cvičení, systematický přehled 47 studií, publikovaných v angličtině a čínštině, ukázal, že tai chi prospívá rovnováze, síle, srdečně-cévním a dýchacím funkcím, flexibilitě, imunitnímu systému, mírní příznaky artritidy, posiluje svalovou sílu a psychickou pohodu (63).

Portrait,Of,A,Young,Couple,Running,And,Exercising,In,A

Studie prokázaly, že cvičení tai chi může zlepšit rovnováhu. Může snížit počet pádů u starších osob (častá, nepříjemná a lékařsky nákladná forma nehody) a u osob trpících Parkinsonovou chorobou (64). V samostatné studii bylo u osob, které se účastnily programu, v němž praktikovaly tai chi, zjištěno téměř 50% zvýšení hladiny imunitních buněk (odolnost proti viru pásového oparu) a také zlepšení fyzických funkcí (65).

Spánek

,,Tajemství ochrany zdraví je v první řadě spánek. Může regenerovat esence, zlepšit zdraví, oživit Slezinu a Žaludek a posílit svaly a kosti.”

Li Yu, dynastie Qing (66)

Sedm až osm hodin spánku se zdá být optimální pro většinu lidí. Jedna studie ukázala, že mezi ženami se zvýšilo riziko srdečních nemocí s každou hodinou pod, ale i nad limit osmi hodin. Pouze 37 % Američanů spí během noci osm hodin (67). V jiné studii autoři sledovali více než 1,1 milionu mužů a žen ve věku mezi 30 až 102 lety, a zjistili, že lidé, kteří spali průměrně sedm hodin každou noc, měli vyšší míru přežití. Lidé, kteří spali déle než osm hodin nebo méně než čtyři hodiny, měli o 15 % zvýšenou celkovou úmrtnost v porovnání s těmi, kteří spali sedm hodin. Ti, kteří pravidelně spali deset a více hodin, měli o 30 až 40 % vyšší úmrtnost v porovnání s lidmi spícími sedm hodin (68). Spánková deprivace oslabuje imunitní systém (69), narušuje produkci leptinu, který kontroluje chuť k jídlu (70), takže vede k obezitě a cukrovce.

V dalším díle seriálu na téma Jak být zdravý: ochrana zdraví dle tradiční čínské medicíny a moderního výzkumu, se můžete těšit na podrobnější informace k tradičnímu čínskému učení o uchování zdraví na téma Sex; kouření; stáří.

 

Peter Deadman praktikoval tradiční čínskou medicínu 25 let. Je editorem The Journal of Chinese Medicine and co-author of A Manual of Acupuncture.

Reference

  1. Lu Jiuzhi, in Treatise on Leisure Diseases, quoted in Health Preservation and Rehabilitation, page 142.
  2. Full referenced details to these research findings can be viewed at:http://www.jcm.co.uk/catalogue.php?catID=209&opener=0-195-209(subscription necessary).
  3. Mencius, quoted in The Mystery of Longevity, p. 37
  4. The Effect of Tai Chi on Health Outcomes in Patients With Chronic Conditions: A Systematic Review, Arch Intern Med. 2004;164: 493-501.
  5. Report of Seventh International Congress of Parkinson’s Disease and Movement Disorders 2002.
  6. Effects of a Behavioral Intervention, Tai Chi Chih, on Varicella-Zoster Virus Specific Immunity and Health Functioning in Older Adults, Psychosom Med 2003 65: 824-830.
  7. Li Yu in Collected Works of an Old Man with a Bamboo Hat, quoted in China’s Traditional Way of Health Preservation, p. 67.
  8. A Prospective Study of Sleep Duration and Coronary Heart Disease in Women, Arch Intern Med. 2003;163: 205-209.
  9. Mortality Associated With Sleep Duration and Insomnia, Arch Gen Psychiatry. 2002;59: 131-136.
  10. Effect of sleep deprivation on response to immunization, JAMA, Sept. 25, 2002. Vol. 288(12): p. 1471-2.
  11. Leptin Levels Are Dependent on Sleep Duration: Relationships with Sympathovagal Balance, Carbohydrate Regulation, Cortisol, and Thyrotropin J Clin Endocrinol Metab 2004 89: 5762-5771.

 

Autor: Peter Deadman



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 5. díl
10 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 4. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 4. díl
5 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 3. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 3. díl
5 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 2. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 2. díl
6 min

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 1. díl

Zobrazit Článek

Jak být zdravý: ochrana zdraví dle TCM a moderního výzkumu – 1. díl
5 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky

Zobrazit Článek

Vyhněte se stresu z vánočních příprav a užijte si klidné svátky
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Quinoový salát s dýní a mandlemi

Zobrazit Recept

Quinoový salát s dýní a mandlemi
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.