Kari z červené čočky s dýní
„Polévka je grunt a maso je špunt“. Polévka je základ a bez ní to prostě nejde. Rčení, které jsme možná v dětství vnímali jako vztyčený prst na dojídání polévek však v sobě ukrývá velikou pravdu, protože polévky všeho druhu působí blahodárně na náš organismus. Podle svého druhu nás dokáží v zimě pořádně prohřát a v létě třeba zase příjemně ochladit a dodat tekutiny. A navíc polévky, které v sobě mají silný vývar z masa a kostí, dokáží doplnit sílu a podle TCM posílit vyčerpanou QI a krev.
Jedná se hustou polévku z hovězího masa (v původní tatarské kuchyni se vařila z jehněčího), brambor a mrkve, která je opravdu sytá a nahradí tak hlavní jídlo.
Připravte si silné vývary do zásoby. Je možné je uchovat i v mrazáku a v případě potřeby prostě jen vytáhnout. Ušetří vám to spoustu času.
Pokud chcete polévku opravdu hutnou, můžete ji zahustit trochou jíšky. Doslazení třtinovým cukrem není třeba, ale nás baví mírně nasládlá chuť s vůní česneku. Časem jsem dospěla k názoru, že v každé rodině vládnou jiné chutě. A stejně tak, jako nenarazíte na dvě úplně stejné svíčkové, nenajdete dvě úplně stejné polévky vařené podle jednoho receptu. V každém jídle je totiž nějaké „TO“ navíc. Něco přidáte, něco uberete. Každý jsme jiný a každý máme trochu jiné chutě. A tak je to správně.
Dobrou chuť!
„Život je totiž jako polévka, nejdřív musíš být trpělivý, čekat, až se všechno dobře uvaří, aby to mělo správnou sílu. To může trvat hodně dlouho, a navíc tě výsledná chuť může překvapit. Vždycky ale můžeš něco přidat, něco ubrat. To je na tobě. Je to přece tvoje polévka! Nejprve musí chutnat tobě, a pak ji můžeš nabízet i jiným.“