Rychlá pomoc při zánětu močového měchýře


Ledviny společně s Močovým měchýřem patří elementu vody. Ledviny jsou zdrojem Yinu i Yangu celého organismu, ukrývají esenci Jing (vitalita) a také ministerský oheň Ming Men Huo. Tento oheň je základem pro veškerý Yang, je to pomyslná jiskřička, která nesmí zhasnout!

Společně s Plícemi se podílí na dýchání – pomáhají v nádechu „nasáváním Qi“. Oba orgány pracují jak se Qi, tak i s vodou. Plíce jsou horním pramenem vody, zatímco Ledviny jsou dolním pramenem vody. Zajišťují její cirkulaci a distribuci v organismu. Ledviny transformují vodu a zvedají ji nahoru. Plíce, které řídí cesty vody, následně svlažují celé tělo – od kůže po vnitřní orgány. Svou sestupnou Qi pomáhají Močovému měchýři ve vyloučení kalného.

Takto je v těle zajištěna cirkulace Qi ze vzduchu a taktéž vody. Porucha fungování jednoho orgánu se projeví i na orgánu funkčně sdruženém.

Zánět močového měchýře

Bezesporu nejznámějším problémem je zánět močového měchýře nebo močové trubice. Z pohledu TCM se jedná o vlhkou horkost v Močovém měchýři (Pang Guang Shi Re Zheng). Nejčastější projevy jsou:

 • časté močení po malých množstvích s urgencí
 • plnost a bolesti v podbřišku a/nebo bedrech
 • pálení a tlak při močení
 • tmavá moč až krev v moči
 • teplota až horečka

Stačí tři z příznaků pro stanovení diagnózy a rychlého nasazení vhodné bylinné směsi, v tomto případě Ba Zheng San (Rudá řeka), která:

 • pročišťuje horko a vypouští oheň z Močového měchýře
 • rozptyluje vlhkost, podporuje močení
 • uvolňuje bolest a bolestivé močení

Její nasazení musí být rychlé a ve velké dávce. Ideálně hned za hodinu podat druhou dávku. Vhodné vitální houby jsou Coriolus a Polyporus. Ochlazují horko a odstraňují vlhko, čímž snižují zánět. Maitake je také vhodná, zejména jako prevence nebo na doléčení.

Důležité je zvýšit příjem tekutin, doslova se prolévat. Ideální je vlažná voda nebo teplý čaj. V žádném případě nepijeme studené nápoje. Ty by stav pouze zhoršily! Naprosto zakázaný je alkohol a káva. Slabý zelený čaj nevadí.

Z bylinek se tradičně doporučuje odvar z přesličky: 1 polévková lžíce se vaří 5 min v nekovové nádobě, nechá se odstát a teplý se pije 2× denně.

Výživové doporučení

Ledviny nemají rády sladkou chuť, podporující vlhko. Proto se v případě zánětu močového měchýře vynechávají veškeré jednoduché cukry. Stejně tak i pečivo. Bílkoviny se rovněž snižují, nejvhodnější zdroje jsou vejce, vařené maso nebo čočka. Zvlhčující mléčné produkty je třeba vynechat. Dieta šetřící ledviny je postavená na tucích, které doplní chybějící kalorie. Doporučuje se přidávat kvalitní olej do jídla, které by mělo být lehce stravitelné, tepelně upravené a minimálně kořeněné. Ideální jsou těstoviny, rizota a další vařená jídla.

Pro podporu správného mikrobiomu ve střevech a močopohlavních cestách je nutná rozpustná vláknina. Známý je např. inulin – hojný v čekance, cibuli, česneku, pórku nebo dřínu.

Zánět by neměl trvat dlouho, aby se nerozšířil dále do ledvin. Pokud se situace nelepší, je nutné vyhledat lékaře, který předepíše antibiotika nebo chemoterapeutika.

Písek a močové kameny

Kidney,Stones,After,Eswl,Intervention.,Lithotripsy.,Macro,Shot

Dlouhotrvající vlhko klesající do dolního zářiče má tendenci se zahřát za vzniku písku nebo kamínků, tzv. konkrementů. K tomu rovněž přispívá nadměrný příjem zelených potravin obsahujících šťavelany, nadměrná konzumace nápojů s kyselinou fosforečnou nebo nadbytek purinů (dusíkatých látek) ve stravě. Dalším „zdrojem“ konkrementů jsou časté a špatně léčené infekce močového ústrojí. Projevují se příznaky:

 • kamínky v močových cestách
 • časté a bolestivé močení
 • nucení na močení s malým množstvím moči
 • bolesti v podbřišku
 • záchvatovité bolesti v podbřišku/bedrech či v boku vystřelující do třísel
 • zakalená moč, krev v moči
 • zablokované močení
 • nevolnost a zvracení

Léčba spočívá v rozpuštění a vyloučení kamínků. Směs Li Shui Pai Shi Pian (Zakalený pramen):

 • pročišťuje kalnou vlhkost z dráhy močového měchýře
 • prospívá močovému měchýři, podporuje močení
 • vylučuje močové kamínky a pročišťuje močové cesty
 • utišuje bolesti

Jedná se o dlouhotrvající problém, je tedy třeba užívat směs do vymizení příznaků. Pokud jsou již kamínky příliš velké na jejich vyloučení, pomůže směs s vyčištěním terénu před akutním zákrokem.

Prázdnota Ledvin

V TCM máme rčení: „Když jsou Ledviny v nedostatku, Měchýř rodí horko!“

Oslabení ledvinného Yangu je kořenem vzniku vlhkosti v těle. Kromě transformace vody navíc zatepluje oblast beder a dolních končetin. Jedná se v podstatě o zbytkové teplo, vznikající prací (filtrací krve) Ledvin. Ledviny oslabuje například:

 • nadměrné vystavování se chladu
 • nadměrná fyzická aktivita či sexualita
 • dlouhodobé vyčerpání
 • dlouhodobé sezení
 • špatný pitný režim
 • nedostatečná strava
 • strach a další

Chlad, který vstoupí nohama, se cestou dráhami Qi změní v horko. Dalším zdrojem horka, které spouští záchvat, jsou emoce, zejména ty potlačované. Horko obtěžující Srdce se odvede do sdružené dráhy Tenkého střeva. Ta má stejnou mocnost, jako dráha močového měchýře a o horko se „podělí“. Výsledkem je bolestivý záchvat, který vyvolal posun kamínků, nebo akutní zánět v Močovém měchýři.

Posílení Ledvin jako prevence

Následováním cesty Yang Sheng Fa si udržíme zdraví a dlouhověkost. Kdykoliv chceme vyždímat ze sebe víc, než zvládneme, saháme si do Ledvin, konkrétně do esence. Rovnováha mezi příjmem a výdejem, prací a odpočinkem a správná životospráva naopak esenci šetří.

Dalším aspektem ovlivňujícím stav Ledvin je psychika. Pocit bezpečí, jistoty a dostatku nebo naopak strach, nejistota a strádání. To vše se podepisuje na stavu Ledvin.

TCM má mnoho směsí na posílení Ledvin a všech jejich aspektů. Vychází ze směsi Liu Wei Di Huang Wan (Šest šlechticů) a tradičně se upravovala podle potřeby.

Cordyceps jako jediná z vitálních hub podporuje Yang Ledvin a zároveň prospívá i Plicím. Jeho užívání se doporučuje zejména při únavě spojené se zimomřivostí.

Směsi na posílení i Cordyceps se nesmí užívat v případě plnosti – zánětu nebo kamínkách. Významně dokážou zkrátit dobu regenerace po zánětu nebo zákroku. Při častém močení nebo problémech s prostatou mohou zabránit větším problémům a ušetří nám dost času i bolesti.

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.