Stručná historie Qigong – 6. díl


V tomto dílu seriálu Stručná historie Qigong se zaměříme na vnější Qi, výzkum a rozvoj nadpřirozených sil spojených s Qigong.

Vnější Qi, nadpřirozená síla a Qigong

V roce 1979 oznámila Gu Hansenová, vědkyně v Šanghajském institutu pro jaderný výzkum, že vynalezla stroj, který je schopen detekovat existenci vnější qi, která je vyzařována mistry qigong. (63) Další pokusy vedené doktorkou Feng Lida přinesly výsledky ukazující na to, že vyzařování vnější qi je skutečné. Demonstrovaly, že vyzářená qi může oslabit, nebo dokonce zabít různé druhy virů, bakterií způsobující střevní infekce a stafylokoky. Pro praktikující a zastánce qi to byla velmi významná sdělení. Qigong již nebyl podivnou praktikou vzešlou z praktik starověkých náboženských a mystických sekt, ale směr, který se zařadil po bok medicíny a teorie dialektického materialismu komunistické strany. Výsledkem bylo, že qigong získal vysokou podporu v politickém i vědeckém světě. Tang Goesheng Čínské akademie věd přirovnal objev vnější qi k objevům Galilea. Byl oslavován jako zrod nové vědy, a to čínské, která má potenciál změnit svět.

Vzrušení ve vědecké komunitě překonávalo šílenství, které ve veřejnosti vyvolal jev, který s vnější qi úzce souvisel. Byly objeveny děti s paranormálními schopnostmi. Došlo k tomu v roce 1978 u dvanáctiletého školáka Tanga Yu, který zjistil, že umí „číst“ uchem a předváděl to svým kamarádům. (64) Následně se to doneslo k Tangovu učiteli, který ho vyzkoušel a zjistil, že Tang dokáže číst celé věty napsané na zmuchlaných kouscích papíru, které mu vložil do ucha. Když ho úspěšně otestoval i reportér z deníku Sichuan Daily, napsal o něm článek do novin a zpráva se rozšířila po celé zemi. Během krátké doby byly na celém území Číny nalezeny další děti, které uměly „číst“ ušima, rukama, podpažím a nohama. Dokonce i když tým Lékařského institutu v Sichuanu oznámil, že Tang Yuovy schopnosti jsou promyšleným podvodem, nadšení pro paranormální schopnosti neutichlo a vyvolalo ostrý konflikt mezi věřícími a nevěřícími. Vědci z Pekingské univerzity zjišťovali, zda je možné se paranormálním schopnostem naučit. Cvičili desetileté děti základnímu qigong (uvolnění, dýchání a opakování určitých frází) a vydali vyjádření, že během několika týdnů byla více než polovina dětí schopna rozpoznat slova nebo ilustrace ukryté v látkových sáčcích nebo lahvičkách od inkoustu. V roce 1980 vědci z Yunnanské univerzity oznámili, že naučili děti číst stránky ukryté za zdí, naučili je hledat skryté předměty, komunikovat telepatií, rozbíjet předměty, aniž by se jich dotkly, a pohybovat předměty, jako jsou cigarety, klíče a nože pouze pomocí mentální síly. Během národní konference v Shanghai došlo ke shodě, že nadpřirozené schopnosti/síla jsou fyziologickým potenciálem, jsou univerzální a lidem vrozené. Mohou být rozvíjeny pomocí praktikování qigong u dětí i dospělých. Nejlepších výsledků může být dosaženo u dětí mezi šesti až patnácti lety.

Asian,Man,Working,Out,With,Tai,Chi,In,The,Morning

Byly také vynalezeny (a používány k léčbě) přístroje, které dokázaly vysílat qi stejně jako mistři qigong, a v jedné z nejdramatičtějších demonstrací "síly qigong" podstoupili pacienti operaci štítné žlázy a žaludku pouze za použití anestezie navozené qigong (qi byla vysílaná prstem cvičitele do akupunkturních bodů).

Dalším významným posílením víry v nadpřirozené síly bylo, že jejich výzkum byl podporován Qian Xuesenem, jedním z předních čínských vědců a tvůrce programu pro vývoj jaderných zbraní. Tento vědec promluvil v roce 1986 na slavnosti Čínské společnosti pro výzkum qigong, kde prohlásil, že qigong dokáže zlepšit vše od zemědělské produktivity (65) až po výkonnost astronautů a sportovců (66). Qian navrhl novou definici qigong, která daleko přesahovala jeho zdraví prospěšné účinky a zahrnovala nadpřirozené schopnosti, včetně "překonávání bariér vesmíru" (tj. telekinezi (67)). Když byla v roce 1986 založena Čínská společnost pro vědecký výzkum qigong, profesor Qian Xuesen nastínil, že kdyby se podařilo přesvědčit deset milionů Číňanů, aby praktikovali qigong, z nichž by se 100 000 mohlo stát mistry, byla by to "skutečně velká věc".

Navzdory hlasům, které se ozývaly z úst skeptiků, byla mezi vědci i politiky přijímána a dále vědecky zkoumána existence nadpřirozených sil. Byla navázána spolupráce se západním paranormálním výzkumem a velká pozornost byla věnována zvěstem o sovětských a amerických experimentech s vojenským využitím mimořádných schopností. (68)  Mezitím v Číně mistři qigong prokazovali stále působivější schopnosti – rozsvěcovali elektrické žárovky a vařili maso na špízu pouhou silou qi, objevovali podzemní ložiska zlata, předpovídali zemětřesení, řešili kriminální případy, viděli do lidských těl atd. Mnoho lidí věřilo, že díky výzkumům qigong budou moci lidé létat bez další pomoci a transportovat se z místa na místo.  Jeden mistr qigong, Zhang Baosheng, se proslavil tím, že byl schopen rukama zapálit látku a nechal zmizet čokoládu a tablety z uzavřené lahvičky před zraky publika složeného z představitelů státu a novinářů. Dokonce ho zaměstnali v nemocnici jako živý rentgenový přístroj. Když onemocněl maršál Ye Jianying (vedl akci na svržení Gangu čtyř), Zhang mu zázračně odstranil z krku chuchvalce hlenu, aniž by se ho dotknul.

Další mistr qigong, o kterém se mluvilo jako „o Bohu“ (69), byl Yan Xin, mladý mistr praktikující bojová umění a zároveň byl doktorem tradiční čínské medicíny. Poté, co se rozšířila zvěst, že během hodinu a půl trvajícího sezení vyléčil pacienta s rozdrceným obratlem (pacientovi bylo řečeno, že nebude chodit po dobu šesti měsíců). Yan Xin se tím dostal mezi slavné. Cestoval z města do města a léčil nemocné, odmítal, aby mu za to platili a zanedlouho léčil vysoce postavené lidi. Během návštěvy Japonska porazil mnoho mistrů bojových umění, aniž by se pohnul, natož aby se zapotil. V pokusech vedených Qinshuanskou univerzitou vysílal svou „gong“, když byl telefonicky vyzván, pozměňoval vzorky vody a vzorky buněk v laboratořích, které byly kilometry vzdálené.

Když došlo k velkým požárům v provincii Liaoning, Yan Xin prý vytvořil bouři, která oheň uhasila. Začal dávat lekce, které měly indukovat v lidech sílu. Lekce trvaly až čtrnáct hodin, během nichž se účastníci dostávali do transu, léčili se z různých nemocí a spontánně rozvíjeli paranormální schopnosti.

A,Man,In,Black,Shirt,Sitting,And,Doing,Qigong.,Hands

Během oslav nového čínského roku, které jsou přenášeny také v TV a jsou nejsledovanějším TV programem, se objevil další mistr qigong. Zhang Hongbao, který usmažil rybu holýma rukama tzv. „elektrickým qigong“. Jeho kolega Zhang Jialing, který byl mistr qigong „světla“, stál nejprve na balkoně a následně na listu papíru, který byl zavěšený mezi dvěma židlemi.

V roce 1988 se mistr Zhang Rongtang, který údajně dokázal otočit své tělo 1700krát za 20 minut, postil devět dní pod dohledem, a přesto dokázal vylézt na horu Yuhuang. Zpráva o tomto výkonu vyvolala mezi stoupenci qigongu šílenství půstu (bigu). Další fenomén této doby byl vznik toho, čemu říkáme spontánní qigong, v němž byli praktikující podněcováni k tomu, aby se dostali do stavu transu a spontánně vyjadřovali sebe sama pomocí nekontrolovaných pohybů, křiku, pláče, zívání atd. Někteří mohli z této katarze benefitovat (70) , ale pro jiné praktikující zde bylo riziko zhoršení psychického stavu. Jedna z metod spontánního qigong – qigong létajícího jeřába – dala vzniknout zprávám o "qigong poruše" (zouhuo rumo), tj. stavu extrémního emocionálního a psychického strádání doprovázeného mimo jiné abnormálními fyzickými pocity, depresemi, nespavostí, paranoiou a halucinacemi. (71) Psychiatrické nemocnice otevřely speciální kliniky, aby se vypořádaly s rostoucím počtem pacientů trpících psychotickými stavy, které se připisují nevhodnému nebo příliš intenzivnímu cvičení qigong a neodborným učitelům.

Když začali lidé umírat kvůli obsedantnímu držení půstu a skákání z budov, jelikož věřili, že mohou létat, byla to munice pro rostoucí hnutí stavící se proti qigong. Další materiál, který posílil protiqigongové hnutí, bylo chování mistrů qigong, kteří si za své lekce, léčbu a výrobky (čaje s obsahem qi, obrazy) začali účtovat stále vyšší sumy. V roce 1990 byla mistryně qigong Zhang Xiangyu zatčena za šarlatánství poté, co pořádala hromadná léčebná sezení, která jí vynesla přes milion juanů. A slavný Yan Xin opustil Čínu a usadil se ve Spojených státech poté, co během jedné z jeho přednášek o navození síly zemřel muž, který upadl do spontánního transu a zhroutil se s pěnou odkapávající od úst, přičemž jeho okolí ho po celou dobu ignorovalo a věřilo, že se dostal do změněného stavu. Vrchol horečky qigong přišel s růstem a nevyhnutelným pádem hnutí Falungong.

Mistři qigong byli zatýkáni nebo utíkali za hranice a jejich praxe byly zabrány státními sportovními institucemi, které oznámily, že se mohou oficiálně praktikovat jen čtyři tradice: Osm kusů brokátu (baduanjin), Pět skotačících zvířat (wuqinxi), Šlachy transformující cvičení (yijinjin) a Šestimístný vzorec (liuzijue). Stát stále více podporoval taijiquan a další bojové praktiky, hlavně různé soutěže a přehlídky. Vnitřní vývoj byl zavržen.

V posledním dílu seriálu Stručná historie Qigong vám popíši mé vlastní zkušenosti s praktikováním Qigongu a můj pohled na koncept vnější Qi a mimořádných schopností s tím spojených.

Autor: Peter Deadman

Poznámky:

63 V podobě mikrovlnné energie, infračerveného záření, zvýšené statické elektřiny, elektromagnetických vln a slabých magnetických signálů.

64 Když se jeho hlava otřela o oblečení spolužáka a on "uviděl" značku cigaret ukrytou v kapse svého kamaráda.

65 Pro zajímavost, během Velkého skoku v roce 1958 navrhl Qian, že z jednoho "mu" (0,16 akru) lze vyprodukovat 20 000 kilogramů rýže díky bližšímu osetí. Tento odhad použil Mao Ce-tung a mohl být jedním z faktorů katastrofálních hladomorů, které zabily mnoho milionů lidí. Viz Yang, D. L. (1998). Calamity and Reform in China: State, Rural Society and Institutional Change Since the Great Leap Famine. Stanford University Press, p. 271.

66 Během Asijských her v roce 1990 pomáhalo šest mistrů qigong sportovcům pomocí vnějšího léčebného qi a nahrávek s poselstvími qigong.

67 Otohede, U. v  The Creation and Reemergence of Qigong in China, in Ashima & Wank (2009), p. 252.

68 Například telepatické špehování, zabíjení na dálku pomocí mentálních sil, lokalizace ponorek, komunikace na velké vzdálenosti a pod mořskou hladinou a samozřejmě zabíjení koz zíráním na ně (viz Ronson, J. (2012). The Men Who Stare at Goats. Picador.)

69 Palmer (2007), p. 137.

70 V kultuře, kde se silné projevy emocí tradičně odmítají, může být příležitost "dát jim průchod" velmi lákavá. Bylo také naznačeno, že katarze spontánního qigong byla východiskem pro potlačenou bolest, kterou v sobě mnoho lidí dusilo během kulturní revoluce.

71 Důležitá diskuse o odklonu/“pokřivení“ qigongu Liu (2010) a: <http://www.iari.ru/ qigongileng.html>Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku

Stručná historie Qigong – 7. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 7. díl
8 min

Stručná historie Qigong – 6. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 6. díl
9 min

Stručná historie Qigong – 5. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qigong – 5. díl
11 min

Stručná historie Qi Gongu - 4. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 4. díl
4 min

Stručná historie Qi Gongu - 3. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 3. díl
4 min

Stručná historie Qi Gongu - 2. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 2. díl
3 min

Stručná historie Qi Gongu - 1. díl

Zobrazit Článek

Stručná historie Qi Gongu - 1. díl
6 min


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.