Pět prvků - Perikard


Měsíci červenci vládne parádivá Koza, která vyjadřuje krásu, otevřenou náruč a prospívání. Její vrtkavost a stěžování odplyne ihned, jakmile bude mít možnost o někoho pečovat. Takže nezapomeňte i vy pečovat sami o sebe, vrtkavá Koza bude spokojená a vám se v tomto měsíci bude dobře dařit.

Vláda Kozy trvá přibližně od 7. července do 8. srpna. Pokud chcete v tomto období prospívat, nezapomeňte umístit do prostoru fotografie blízkých a všeho, kde potřebujete, aby se vám dařilo.  

V červenci směřujte na jih, aby vám to přineslo ten správný úspěch. Jih patří létu, prospívání a radosti. Tímto směrem se ubírejte, tam se dívejte, když chcete nechat odpočinout své mysli.

Tímto směrem si i v červenci můžete sedat se zkříženýma nohama, dýchat do břicha a uvolňovat svoji mysl. Podpoříte zklidnění, prospějete perikardu, dopřejete odpočinek svému srdíčku a bude se vám dobře usínat.

Léto sice je v plném proudu, ale pomaloučku se o svá práva začíná hlásit podzim. My to zatím nevnímáme, ale pozor. Obrovské porce chladné zmrzliny, ledové nápoje či smoothie by mohly oslabit yangovou energii sleziny a ledvin. A my ji v srpnu budeme potřebovat, letos mnohem více než jiné roky. Vládne nám vodní Zajíc a ohrožení ledvin a chlad na nás budou útočit po celý rok. A v srpnu přijde Anna a bude chladno zrána.

V červenci je zvýšená citlivost na změny teplot. Pokud nejsme dostatečně vitální, můžeme pociťovat ztuhlost. Je potřeba se hýbat a vyživovat krev, abyste měli pružné šlachy. Proto je v tomto období důležité si ohlídat svoji imunitu a podpořit ji cvičením a vhodnou stravou. Snídejte obilné kaše a podpořte termoregulaci organismu – po ránu si kartáčujte tělo zejména okolo kloubů a celá záda kolem obratlů.

Pět prvků - Perikard 2

V tomto období by měli na sebe dávat pozor lidé, kteří mají vysoký tlak či jiná kardiovaskulární onemocnění. Odpočívejte mezi 11.00 až 13.00, pro vás je v tento čas jakýkoli sport zcela nevhodný. Pokud jste na dovolené a podnikáte pěší túry nebo jedete na kole, plánujte na toto období odpočinek, klidový režim, či co nejmenší námahu.

Perikard je ochranným obalem, blánou kolem srdce, chrání ho před škodlivými patogeny, hlavně vnitřními, jako jsou chlad, horkost apod. Zabraňuje jejich vniknutí přímo do srdce. Srdce, jako císař a vládce orgánů, má tak v perikardu svého ochránce.

Pokud byste sledovali dráhu perikardu, tak vede vnitřním středem paže, začíná uprostřed hrudi, míří vzhůru k podpažní jamce a obtáčí se kolem ramene a klesá po vnitřní straně ruky, vniká do středu dlaně a končí na špičce prostředníčku. A tak pokud večer sedíte u televize, můžete si masírovat nebo promačkávat střed dlaně, kde se nachází velmi důležitý bod, a tak velmi jednoduše posilovat dráhu perikardu.

Nejvíce nebezpečné jsou pro perikard emoce, na ty je velmi citlivý. V čínské medicíně se říká, že kdo má vitální slezinu a žaludek, má silné srdce a perikard. Je to logické, protože slezina a žaludek se podílejí na trávení a transformaci stravy a kdo má vitální krev, má i vitální perikard a srdíčko, protože oba jsou pěkně vyživovány. A kdo má dostatečně kvalitní krev, umí odolávat i emocionálním výkyvům.

Zachovávejte průchodnost v průběhu dráhy perikardu. Když si ještě jednou přečtete v horním odstavci, kudy dráha vede, uvědomíte si, že má spojení s hrudníkem a prsy. Proto je prospěšné dráhu proklepávat nebo masírovat, abyste zde necítili žádná bolestivá místa nebo zatuhlinky. Budete tak předcházet bolestem ramene, lokte či zápěstí v průběhu dráhy nebo mimo jiné i riziku rakoviny prsu. Na podporu můžete masírovat bod CV17 (Dan Zhong), který je uprostřed hrudníku, přesně mezi prsními bradavkami. Uvolníte skvěle hrudník, zklidníte emoce a masáž pomáhá podporovat dýchání, uvolňuje hrudník hlavně při astmatu.

 

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článkuHodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.