Pět prvků – Trojitý zářič


Měsíci srpnu vládne chytrá, neposedná a rozverná Opice. Její volnost je nakažlivá. Opice má sedmý smysl, vidí a slyší více, než bychom si přáli.

Zkontrolujte si doma střed místnosti, je potřeba, aby byl volně průchodný, protože pokud vám středem nebude moci proudit energie, chyběla by vám stabilita a kořeny.

Vláda Opice trvá přibližně od 8. srpna do 7. září. Pokud se chcete v tomto měsíci odvázat, jako je to vlastní Opici, můžete její energii podpořit kovovým doplňkem nebo lichým počtem například židlí či křesel. Pak budete na stejné vlně rozvernosti jako vládkyně tohoto měsíce.

Za starých časů bývala Opice synonymem pro vyčkávání. Je totiž přirozeně mazaná a ostražitá. Jako deváté znamení čínského zvěrokruhu představuje přizpůsobivost a inteligenci. Lidé narozeni ve znamení Opice jsou odvážní, podnikaví a nezdolní. Mají skvělou paměť, umí rozpoznat příležitost. Cíleně by v sobě měli pěstovat trpělivost a vyhnout se neuváženým rozhodnutím a činům. Rychleji jednají, než myslí.

V tomto období bychom si měli dávat pozor na prochlazení. Čekají nás chladná rána a pokud máte problém s pohybovým aparátem, pak si dávejte pozor na kosti a šlachy. Vyživujte pro posílení vývary z kostí, obohaťte svůj jídelníček černým sezamem nebo slunečnicovými semínky, sáhněte po dýni hokkaido, červené čočce, batáty či bulvě fenyklu. Ranním kaším bude slušet strouhaný kokos.

Trojitý zářič je pro západní medicínu neznámý orgán. V roce 2016 však vědci objevili podobný orgán, který je v našem těle a odpovídá popisu trojitého zářiče, jak bylo uvedeno ve starých čínských knihách. Vytváří se po narození, a představuje tři prvopočáteční energie člověka.

  • Horní zářič je pod srdcem a sahá k bránici a k žaludečnímu vchodu. Je jako mlha a souvisí hlavně s činností plic a srdce, podporuje jejich distribuční funkce a podílí se na rozptylování ochranné energie na povrch těla a jeho zateplování a rozvádí vyživující energii.
  • Střední zářič se nachází v žaludeční dutině a je jako mokřad. Souvisí s trávicími procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, jater a žlučníku,
  • Dolní zářič se nachází u horního otvoru močového měchýře. Je spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem.
Closeup,View,Of,Woman,Soaking,Her,Feet,In,Dish,With

Trojitý zářič řídí transformační procesy těla, metabolismus a termoregulaci těla. Udržuje rovnováhu mezi pravou a levou stranou, mezi horní a dolní částí těla a mezi vnitřkem a vnějškem. Je tedy základem pro vytváření kvalitně vyživené krve a tělesných tekutin.

Pro vitalitu této dráhy je důležité udržovat teplé ruce a nohy. Pokud je máte chladné, je to známka, že trojitý zářič nemá dostatek yangové energie. Ruce si můžete třít nebo kartáčovat kartáčkem na ruce, abyste zde aktivovali energii. Nohám prospěje horká lázeň, do které můžete přidávat bylinky dle ročního období a vaší nálady. Důležité je, abyste v lázni vydrželi 20 až 30 minut a přilévali si horkou vodu, co snesete.

Abyste podpořili energii a průtok krve v celé dráze, můžete si pomačkávat či masírovat čtvrtý bod dráhy trojitého zářiče TE4 (Yang Chi). Tento bod je vhodné si i zahřívat, zejména když jste zimomřiví nebo máte chlad v horních či dolních končetinách. Mimo moxování můžete zvolit masáž s teplým olejem, prohřívání tělovou svící nebo například prohřívání pytlíčkem s obilím nebo lávovým kamínkem.

Trojitý zářič můžete podpořit kaší s čínskou datlí (Da Zao), lotosovým semínkem, které u nás běžně dostanete. Je velmi výživné a regenerující. Rozemleté a rozmíchané s vodou na kašičku se využívá pro mladistvou a zářivou pleť. Skvělý je i čaj ze sušených plátků liliových cibulek (Bai He), který se u nás dá též koupit.

 

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článkuHodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.