Pět prvků - tenké střevo


Měsíci červnu vládne rozevlátý Kůň, který miluje volnost, velký prostor a nezná hranic. Jeho vláda trvá přibližně od 6. června do 6. července.

V měsíci červnu se dostává léto do plného proudu a my se stále nacházíme pod vládou ohně, protože tenké střevo je párovým orgánem srdce. Tenké střevo je součástí trávicího ústrojí a přeměňuje zásoby pro chod organismu, tedy odděluje čisté od nečistého. Čisté, jako vyživující esenci, rozptyluje do organismu a nečisté směřuje dolů a přeměňuje se na moč a stolici.

Tenké střevo se významně podílí i na metabolismu tekutin, a proto čínská medicína přisuzuje tenkému střevu i podíl na tvorbě moči a její dopravě do močového měchýře.

Při špatné funkci tenkého střeva můžeme pociťovat problémy se zažíváním, hlavně bolesti břicha, nadýmání nebo průjmy.

Spodní otvor tenkého střeva je na okraji močového měchýře. Pokud je narušena transformační funkce energie Qi tenkého střeva, tak správně netransformuje vstupující tekutiny, potom se tekutiny vrací do tlustého střeva a mohou způsobit průjem.

Jestliže energie Qi tenkého střeva netransformuje vystupující tekutiny, pak se může zahradit spodní vylučovací prostor a může dojít k chorobnému zadržování moči. 

Takže jak vidíme, pokud není dostatečná energie Qi tenkého střeva, tak mimo problémů v oblasti trávení se můžeme setkat i s problémy snížené tvorby moče, jejího zakalení, s krví v moči či bolestivým močením. A tak, jak praví Vnitřní kniha Žlutého císaře, pokud potřebuji napravit chod stolice, musím napravit i chod močení.

Pokud bychom sledovali dráhu tenkého střeva, tak začíná na vnějším okraji malíčku ruky a pokračuje po malíkové hraně, podél vnější zadní hrany paže a vychází na zadní stranu ruky a obchází lopatku, kde nadklíčkovou jamkou vniká do těla a spojuje se s naším srdíčkem. Pak klesá k bránici, dostává se do žaludku a připojuje se k tenkému střevu.

pět prvků -tenké střevo 2

Jak vidíte, naše tělo je složitý mechanismus, takže pokud vás například bolí rameno či kolem lopatky na průběhu dráhy tenkého střeva, může to být i tím, že si blokujete dráhu tenkého střeva. Je vhodné v tomto případě si průběh dráhy tenkého střeva od malíčku směrem nahoru masírovat nebo jemně probouchávat pěstí druhé ruky, abyste dráhu uvolnili a ulevili si od bolesti.

Jedna z větví tenkého střeva se odděluje od jamky nad klíční kostí, postupuje k sanici a dosahuje k vnějšímu koutku oka a zabočuje k uchu a vniká do něj. Zde je vidět, že dráha tenkého střeva může ovlivňovat i oči nebo uši, takže ani masáž obličeje neuškodí, protože rýma nebo zalehlé uši ovlivňují body na této větvi dráhy tenkého střeva.

Pokud potřebujete uvolnit dráhu tenkého střeva na rukou, máchejte volně rukama střídavě vpřed a vzad, je to velmi příjemný pohyb při bolestech ramen či zápěstí.

Pokud máte problém s hyperpigmentací, masírujte velmi intenzivně lícní kosti, abyste uvolnili tuto větev dráhy tenkého střeva.

Pokud chcete posílit svůj sluch, masírujte plochu před uchem, mimo tenkého střeva jsou tam další dva důležité body a jejich prokrvení vám rozhodně neublíží.

A protože z pohledu čínské medicíny má každý orgán svoji duši a ovlivňuje nás i na úrovni psychosomatické, tak tenké střevo ovlivňuje naši schopnost třídit informace. Pokud se budete ptát, proč v současné době mají lidé velké problémy s trávením, tak pak to není jenom díky špatnému stravování, ale i díky informacím, které se na nás valí ze všech stran, a my jim ještě masochisticky přicházíme naproti. Naší mysli nedáme odpočinout. Ráda jezdím tramvají po Praze a dívám se, kde je co nového, ale jsem velkou výjimkou. Ostatní pasažéři jsou skloněni nad mobilními telefony a už nasávají další a další informace.

Pokud nám dobře pracuje tenké střevo, umíme třídit informace, ty nepotřebné odhrneme pryč a ty důležité si umíme vytáhnout. Nenecháme se zavalit. Dokážeme se odříznout od zbytečného množství vjemů, umíme odpočívat a jen tak lelkovat, dívat se, jak kvetou květiny, či se ve větru pohupují lístky na stromu. Netrápí nás, že náš mobilní telefon se jen tak nečinně válí a my ho nepotřebujeme. Umíme v klidu odpočívat, v klidu se najíst nebo v klidu mžourat do sluníčka a na nic nemyslet.

Takže nezbývá nic jiného, než se nad sebou zamyslet a jít vstříc klidu, protože to je přesně to, co naše tenké střevo potřebuje. Nemusíme vědět, kde se co šustne, ale potřebujeme, aby naše tenké střevo svědomitě dokázalo oddělit čisté od nečistého a tuto čistou esenci vyživovalo naše tělo, nikde se nic neblokovalo a my měli pohodu nejenom v mysli, ale i v bříšku.

 

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článkuHodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl

Zobrazit Článek

Pálení žáhy a reflux nás nemusí zbytečně trápit – 2. díl
7 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl

Zobrazit Článek

Alergické astma u dětí a mladých lidí z pohledu TCM - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Čokoládová Quinoa s višněmi

Zobrazit Recept

Čokoládová Quinoa s višněmi
60 min

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem

Zobrazit Článek

Chraňte a regenerujte svá játra ostropestřcem
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.