Vaříme podle čínského horoskopu – únor


“ Na Hromnice o hodinu více”

  • Únor je podle gregoriánského kalendáře druhým měsícem roku. Je nejkratším měsícem v roce, má 28 dnů. Letos budeme mít přestupný rok, kdy únor bude mít 29 dnů. V historii gregoriánského kalendáře měl únor dokonce třikrát 30 dnů.
  • Český název se odvozuje od noření ledových ker do vody – únor – nořiti se.
  • V mnoha jazycích je jeho název odvozen od očistného svátku ve starověkém římském náboženství „februa“.
  • Astrologicky je Slunce první dvě třetiny ve znamení Vodnáře a zbytek měsíce je pak ve znamení Ryb.
  • Únor je jediným měsícem v roce, kdy nemusí nastat měsíční fáze úplňku. Naposledy se tak stalo v roce 2018 a příště to bude v roce 2037. Totéž platí i o novoluní, naposledy se v únoru nekonalo v roce 2014 a tento jev se bude znovu opakovat v roce 2033.
  • Během února se na severní polokouli prodlužuje délka dne. Zatímco na počátku února je den dlouhý asi 9 hodin a 21 minut, tak poslední den února je delší o 1 hodinu a 35 minut.
  • Podle meteorologických měření v pražském Klementinu jsme se od 18. století nejvíce ohřáli 25. února 1990, to v Praze naměřili 18,5 °C. Oproti tomu naši předci si museli 11. února roku 1929 pěkně přitopit, protože byla naměřena v Praze jedna z nejnižších teplot, a to −27,1 °C.
  • Měsíc Tygra, kterému vládnou ledviny, začíná kolem 4. února a končí kolem 5. března.
  • 10. února vstupujeme do roku dřevěného Draka.
  • 24. února se v Číně slaví Festival luceren, symbolicky končí oslavy nového roku.

V tomto období se nám již prodlužují dny a ve vzduchu je cítit jaro. Příroda pomalu nechává klíčit nový život. Symbolem klíčícího jara jsou u nás sněženky, jejich hlavičky často vykukují ještě ze sněhu, aby nám naznačily, že Vánoce definitivně končí, protože dříve se betlémy a vánoční výzdoba sklízely až 2. února.

Významný svátek příchodu jara, který je u nás dávno zapomenut, se slavil 2. února. Hromnice, starý slovanský svátek souvisel s bohem hromu a blesku, který se právě v této době probouzel ze svého spánku. Lidé uklízeli po zimě stáje a zapalovali posvátné ohně, které měly očistný charakter a zaháněly zlé duchy. Do oken se dávaly svíce, aby odehnaly zlé duchy, hromy a blesky. Dalším rituálem byla i první orba či návštěva kouzelných studánek. V tomto období se totiž v pradávných dobách i u nás slavil příchod nového roku.

Říkáte si, co to má společného s čínskou medicínou? Ze starých slovanských zvyků je patrné, že starověké národy se řídily astrologií a přírodou a evidentně k podobným zvykům nepotřebovaly žádné technologie. Ty dvě nejdůležitější, „Slunce“ a „Měsíc“, jim zářily na nebi a jejich cykly po staletí řídily jejich životy.

Všechny svátky jara pochopitelně byly vždy doprovázeny hostinami, světlem, hlukem, veselím a rejděním. U nás začíná 6. ledna na „Tři krále“ a končí 22. února, kdy je Popeleční středa, tedy den, kdy se u nás začínal držet půst před Velikonocemi.

Čína v tomto období vstupuje do nového roku, kterému se též říká Festival jara. Jeho datum se vypočítává podle čínského lunárního kalendáře, který je nejstarším kalendářem na světě, a začal se počítat od roku, kdy se Žlutý císař dožil šedesáti let. Letos čínský Festival jara oslavíme 10. února. Tento den je prvním dnem čínského nového roku dřevěného Draka.

Happy,New,Year,2024,Year,Of,The,Dragon,On,Paper

Číňané se na toto období připravují podobně jako my u nás. Úklid domu má smést všechny těžkosti osudu a smůlu, která se mohla za minulý rok nahromadit. Úklidem totiž připravíte místo pro nové štěstí. Ale pozor, pak necháte vše žít 15 dnů svým životem, ne že zakořeňující štěstí po dvou dnech utřete prachovkou, to byste tomu dali. 15 dní je zákaz úklidu.

Dveře a rámy se malují nebo zdobí červenými stuhami. Číslo 8 a červená barva jsou zde považovány za šťastné. Mimo to se vystřihují různé dekorace, které symbolizují štěstí, bohatství a dlouhověkost. Zvyk pochází z období dynastie Chan, která vládla v Číně v období 206 př. n. l. až 220 n. l.

Dům se zdobí lotosovými květy, které symbolizují znovuzrození a růst, a mandarinkami s listím, protože jsou plody štěstí. Vždy v sudém počtu, protože lichý počet symbolizuje neštěstí a smrt. Pokud mandarinky nabízíme rodině, tak musíme nabízet vždy dvě, abychom našeho blízkého neodsoudili k samotě.

Významná výzdoba se pak týká zvířete, kterému nový rok bude patřit, takže tentokrát všude budou rejdit Dráčkové.

V předvečer nového roku, tedy letos 9. února, se připravuje hostina, kde by nemělo chybět vepřové, kachna, kuře a dostatek lepkavé rýže Lin Guo. Součástí večerního jídelníčku je čínská ředkev, která symbolizuje dlouhověkost, a červené chilli, které nám zajistí štěstí.

Stůl vždy zdobí osmiúhelníkový tác, tzv. „záznamník pospolitosti“, který obsahuje symbolické potraviny Číny – semena lotosu, semínka červeného melounu, logan, arašídy, kokos, kandovaný meloun, liči, ořechy.

Každou správnou čínskou domácnost zdobí bůh kuchyně Tsao Wang, kterému se na nový rok musí nabídnout slavnostní oběd. Velmi populární je lepkavý dort Nian Gao.

Rodiny s dětmi připravují Jiaozi – čínský knedlík, do kterého se schová jedna mince a kdo tento knedlík dostane, čeká ho štěstí a bohatství.

Nejtypičtějším dárkem jsou červené obálky s penězi. Balíčky Hong Bao nebo Ang Pow bývají nejčastějšími dárky všech oslav. V obálkách zdobených zlatými symboly jsou ukryty peníze štěstí. Červená barva obálky plaší zlé duchy, aby vás v tom novém roce nikdo neokradl.

Velmi často se můžete setkat s tím, že Číňané v prvním roce nového roku nejedí maso, aby neurazili zvíře, které novému roku bude vládnout. V tento den se konzumují šťastné potraviny, což jsou ryby, nudle a mandarinky, a nesmí chybět rýže, která vyjadřuje harmonii.

V tento den se též musíte vyhnout sporům, protože by vám to přineslo velkou smůlu. V novém roce je nutné navštěvovat příbuzné a přátele, protože dobrá vůle je úzce spojena s oslavami nového roku.

Čínský nový rok je též ve znamení bohatých ohňostrojů. Zvuky petard zastrašují zlé duchy a zajišťují více štěstí v novém roce. Ulice jsou plné průvodů, lvích a dračích tanců. Nechybí ani navštěvování chrámů a pálení vonných tyčinek.

Druhý den čínského nového roku, tedy letos 11. února, vdané dcery navštěvují své rodiče, příbuzné a blízké přátele.

Symbolickým koncem volna a oslav nového roku je patnáctý den lunárního kalendáře, který připadá na první úplněk nového lunárního roku, v letošním roce je to 24. února. Číňané v ten den slaví Festival luceren, kdy lidé nosí lucerny, které připomínají hmyz. Všude je spousta světla, luceren a lampiónů. V tento den se jedí rýžové koláčky a lidé zapalují svíčky, aby navodili atmosféru pohody a klidu.

Co můžeme u nás v únoru sbírat?

Sbírá se například kořen křenu, ten je vlastně nepostradatelný v naší kuchyni nebo listy jmelí bílého, které podporují snížení tlaku. Z hub se pak sbírá penízovka sametonohá (enoki).

Pokud jste v lese penízovku nenašli, tak nezoufejte, běžně ji koupíte čerstvou a můžete si vyzkoušet, jak chutná v rajské polévce.

Enoki,Mushroom,On,Wooden,Table

Rajská polévka s enoki

Co budeme potřebovat: ½ kg rajčat, 100 g čerstvé enoki, 1 cibulka, olej nebo máslo, 2 lžíce mouky, bobkový list, hřebíček, kůra z citronu, sůl, třtinový cukr na případné doslazení, nať petržele nebo pažitky.

Jak na to:

  • Zpěníme najemno nakrájenou cibulku, přidáme nakrájená rajčata, koření a citronovou kůru a dusíme, až šťáva z rajčat úplně vysmahne.
  • Zaprášíme moukou a za stálého míchání upražíme, zalijeme 1 l vody, osolíme a necháme asi 20 až 30 minut rozvařit.
  • Enoki odřežeme kořínky a nakrájíme ji tak, aby se vešla na lžíci, a dáme vařit vodu. Jakmile vře, vložíme houby, necháme 10 sekund ovařit a ihned slijeme a necháme je odkapat.
  • Polévku propasírujeme, dochutíme.
  • Enoki vložíme do talíře, zalijeme polévkou a posypeme petrželí nebo pažitkou.

A jaké potraviny bychom měli v únoru upřednostňovat?

Z obilovin v únoru sáhneme hlavně po ovsu, jáhlách, kukuřici či černé rýži.

Z luštěnin pak upřednostňujte naši černou čočku, černou sóju a cizrnu.

Ze zeleniny bychom neměli zapomenout na sladké brambory, pórek, celer, petržel.

Z ovoce pak sušené švestky, goji, třešně a rozinky. Syrová pak jsou dobrá zimní jablka nebo hrušky, ale lepší je podusit je se skořicí, hřebíčkem nebo badyánem, přislaďte si je medem nebo kokosovým cukrem.

Abyste podpořili snadné trávení a činnost orgánů, které se na něm podílí, je důležitou součástí našeho jídla i koření, v tomto období pak sušený rozmarýn a tymián, bobkový list, sušená majoránka, syrový zázvor, česnek, šafrán.

Nezapomeňte v tomto období na semínka a oříšky. V době, kdy není vhodné jíst syrové ovoce a zeleninu, protože ještě nestihly vyrůst, jsou obrovským zdrojem vitaminů a minerálů.

Recepty pro únorový festival jara

Všechny recepty jsou pro 4 osoby.

Zeleninová krémová polévka s hericiem

Co budete potřebovat: 1 velký celer, 4 petržele, 2 velké sušené plodnice hericia (namočené přes noc v osolené vodě, 2 brambory, špetka soli, muškátový květ, 1 kávová lžička másla nebo oleje, petržel, libeček nebo pažitka na posypání (může být sušená nebo mražená nebo formou pesta), 1 polévková lžíce shoyu, 4 kávové lžičky parmazánu na posypání.

Jak na to:

  • Oloupeme celer, petržel a brambory a vše nakrájíme najemno.
  • Rozehřejeme olej nebo máslo, zeleninu jemně opražíme a zalijeme 1,2 l vody (využijte i vody z namočeného hericia), osolíme, přidáme namočené hericium, které jsme rozčtvrtili, a necháme vše vařit do změknutí.
  • Když je hericium měkké, pomocí sítka ho vylovíme, vymačkáme z něho vodu vařečkou a nakrájíme na proužky.
  • Polévku rozmixujeme, ochutíme muškátovým květem, přidáme polévkovou lžíci shoyu. Posypeme parmazánem a zelenou natí.
  • Pokud chcete více zvýraznit chuť, můžete posypat strouhanou nivou.

Poznámka:

Celer a petržel jsou silně diuretické, jsou vhodné při otocích a zadržování vody, při redukci váhy, problémech s močením a při vysokém tlaku, kdy jsou nežádoucím účinkem léků otoky.

Hericium podporuje trávení a má pozitivní vliv na nervový systém, předchází stařecké demenci.

Rizoto z černé rýže se shiitake zdobené opečenými batáty

Co budete potřebovat: 1 velký hrnek černé rýže, kterou jsme přes noc namočili, 1 menší batát, 1 plechovka sterilované cizrny, 5 ks sušené shiitake, které jsme přes noc namočili, olej, sůl, pepř, 1 stroužek česneku, tymián.

Jak na to:

  • Shiitake uvaříme doměkka, necháme ji vychladnout a nakrájíme na malé kostičky.
  • Černou rýži propláchneme a dáme vařit asi v 1,5 násobku vody doměkka, což je asi 30 až 40 minut.
  • Oloupeme batát a nakrájíme na plátky silné asi 0,5 cm a pak z nich uděláme stejně velké kostičky. Oloupeme česnek a rozmačkáme ho. Osolíme batáty a promícháme je s česnekem.
  • Rozehřejeme olej a osmažíme batáty doměkka, přibližně 15 minut. Ke konci přidáme kávovou lžičku tymiánu.
  • Cizrnu slijeme, propláchne a necháme okapat. Společně se shiitake je lehce osmažíme, a nakonec smícháme s černou rýží.
  • Servírujeme na vyhřáté talíře a zdobíme plátky batáty.
  • Můžeme podávat se zelným salátem z kysaného zelí s křenem nebo nakládanou červenou řepou.

Poznámka:

Jídlo celkově podporuje vitalitu, tvorbu krve a činnost sleziny a ledvin. Recept je vhodný při únavě, slabé menstruaci, po porodu, tedy všude tam, kde potřebujeme vyživit. Shiitake podporuje imunitu, kterou s příchodem jara budeme potřebovat.

Černá rýže je sladké chuti. Vařením získá fialovou barvu. Patří mezi nejteplejší druhy rýže a díky jejímu obsahu živin ji směle můžeme zařadit mezi superpotraviny.

Černá rýže vyživuje ledviny a krev, má sladkou chuť, je neutrální povahy a podporuje činnost sleziny, žaludku, ledvin a podporuje tvorbu energie a krve. Má protizánětlivé účinky, je skvělá při alergiích a astmatu, podporuje snížení cholesterolu a její zařazování do jídelníčku pomáhá eliminovat vznik cukrovky. Běžně ji koupíte v obchodech zdravé výživy. Cena se pohybuje kolem 60 Kč za 500 g.

Autor: Bc. Renáta Lien Čepelková, DiS



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Všechny díly článku



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bojíte se včelího bodnutí? Může zabíjet, ale i léčit!

Zobrazit Článek

Bojíte se včelího bodnutí? Může zabíjet, ale i léčit!
5 min

Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko rakoviny!

Zobrazit Článek

Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko rakoviny!
2 min

Prvek Voda

Zobrazit Článek

Prvek Voda
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Už žádné trápení! Objevte přírodní léčbu lupusu, která funguje!

Zobrazit Článek

Už žádné trápení! Objevte přírodní léčbu lupusu, která funguje!
3 min

Špagety Aglio e Olio

Zobrazit Recept

Špagety Aglio e Olio
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.